Túlságosan leegyszerűsítő megközelítés, hogy tb-támogatottá kell tenni az előretöltött adrenalininjekciókat.
Egy héttel ezelőtt meghalt egy hétéves kisfiú, miután egy iskolai szülinapozáson evett a mogyorós tortából, ami után allergiás reakcióként anafilaxiás sokk lépett fel nála. A tanár által értesített szülő, aki orvoshoz indult vele, csak egy benzinkútig jutott, ahová mentőt hívott, de a helyszínre érkezett mentősök már nem tudták megmenteni az életét, emlékeztet a Telex.
Az önmagában is tragikus eset újra ráirányította a figyelmet arra, hogy milyen húsbavágóan fontos szerepük van azoknak az előretöltött adrenalininjekcióknak, amelyeknek az azonnali beadásával időt lehet nyerni anafilaxiás túlérzékenységi reakció esetén, amíg megérkezik a segítség.
Az ilyen injekciók azonban drágák, nem támogatja őket a társadalombiztosítás, és gyakran hiánycikknek bizonyulnak, ezért egy-egy nagyobb figyelmet kapó eset után rendre felmerül a könnyebb hozzáférhetőségük megteremtése.
Az adrenalininjekciók tb-támogatása vagy az iskolákba való kiosztása azonban önmagában nem oldaná meg a problémát. Ehhez komplex, rendszerszintű megoldásra lenne szükség, összefüggő allergiahálózat kiépítésével, egységesített elvek alapján végzett, országos kockázatfelméréssel és az injekciók észszerű elosztásának megszervezésével – mondta a Telexnek Nékám Kristóf allergológus.
Szerinte az túlságosan leegyszerűsítő megközelítés, hogy tb-támogatottá kell tenni az előretöltött adrenalininjekciókat, ettől még a probléma nem lesz megoldva, hiszen sok embernél ki sem derül, hogy szüksége lehet rá. “Néhány éve utánanéztem, hogy más országokhoz és az anafilaxiarizikóhoz viszonyítva mennyi fogy Magyarországon ezekből az injekciókból. Az jött ki, hogy a várható fogyásnak a hetede fogyott csak el egyáltalán, ami azt jelenti, hogy a probléma aluldiagnosztizált, a veszélyessége alulértékelt volt. Lehettek olyanok, akik úgy haltak meg, hogy ha lett volna elérhető Epipen, akkor túlélhették volna” – mondta.
“Elő kéne újra venni a kérdést itthon is, de komplex problémakezeléssel közelíteni. Azzal nem érnénk sokat, ha azt mondanánk, hogy legyen az országban ötezer Epipen-injekció, és osszák szét.
“A legfontosabb, hogy rendszerszinten kellene a magyarországi anafilaxiaproblémát kezelni. A felmérést, a gyógyszerbeszerzést, a gyógyszerszétosztást, a megelőzést mind össze kéne fogni, és csinálni egy működő rendszert ebből az egészből. Ezt külföldön már kitalálták, de itthon is tudjuk, mit kellene tenni, csak meg kéne valósítani.”
A teljes írás a Telexen olvasható.