A veszélyes betegségek nagy része az állatokról ugrott át az emberekre, mert egyre jobban szűkítjük a mozgásterüket, így közelebb kerültünk egymáshoz.
Ha alaposabban megvizsgáljuk a modern kor pusztító vírusait, rá kell döbbennünk, hogy csak magunknak köszönhetjük őket. A veszélyes betegségek nagy része ugyanis az állatokról ugrott át az emberekre, és erről bizony nem a denevérek vagy a tevék tehetnek, hanem mi, mert egyre jobban szűkítjük a mozgásterüket, így óhatatlanul közelednek hozzánk, és mi is hozzájuk, írja az Index.
Az ökoszisztémák felborulásával, a népességrobbanással és a civilizáció terjeszkedésével az állatok vírusai nem tudják kikerülni az embereket. A 12 legbrutálisabb vírust az alapján rangsorolták a Livescience-ben, hogy mennyire halálosak, milyen gyorsan fertőznek, hányan haltak bele és mekkora fenyegetést jelentenek.
Marburg és ebola
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a Marburg vírust először 1967-ben azonosították a tudósok, amikor ugandai majmokkal dolgozó, német laboratóriumi kutatók körében megjelent (31-en kapták el, 7-en meghaltak). A vírus fő hordozója a tünetmentes egyiptomi repülőkutya nevű denevérfaj, róla kerülhet át más élőlényekre a vérzéses lázat okozó vírus. A WHO adatai szerint a halálozási arány az első járványkitörésben (1967) 24 százalékos volt, de a Kongói Demokratikus Köztársaságban 1998–2000 között 83 százalékos, a 2017-es ugandai járványban pedig 100 százalékos volt.
1976-ban a Szudáni Köztársaságban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban egyszerre törtek ki az első ismert Ebola-fertőzések. A betegség a vérrel vagy más testnedvekkel, illetve fertőzött emberek vagy állatok szöveteivel való érintkezés útján terjed. A legveszélyesebb, 70 százalékos halálozottsági rátájú Ebola-törzs a Zaire-típus.
A Nyugat-Afrikában most is tartó járvány 2014 elején kezdődött, és a WHO szerint a betegség eddigi legnagyobb és legerősebb hulláma.
A teljes cikk az Indexen olvasható.