A leggyakoribb probiotikumok a lactobacillus és a bifidobacterium baktériumtörzsek.
Ön tudja, miért van szüksége szervezetünknek a probiotikumokra? Vagy, hogy mi fán teremnek egyáltalán? Magával a szóval már rengeteg helyen találkozhatott, így mostanra valószínűleg tudja, hogy az egészséghez van köze. Ám néhány dolog talán még így is hiányzik, hogy végre teljes képet kapjon a furcsa nevű baktériumtörzsekről, amelyeket a barátságos jelzővel szoktak illetni. De vajon miért? - olvasható az origo.hu portálon.
A probiotikumok olyan baktériumok, a testünk természetes organizmusai, amelyek segítik fenntartani, illetve helyreállítani a bélflóra egészségét, a szervezetünk egyensúlyát, védenek a rossz baktériumok ellen.
Egyes probiotikus törzsek a bél pH-értékére vannak hatással: fenntartják a megfelelő emésztési környezetet, míg mások segítik az anyagcserét, a különböző élelmiszerek lebontását, a vitaminokat és ásványi anyagok hasznosulását. Továbbá ellensúlyozzák az antibiotikumok káros hatásait, amelyek nemcsak a rossz, hanem a jó baktériumokat is eltávolítják a szervezetből.
A leggyakoribb probiotikumok a lactobacillus és a bifidobacterium baktériumtörzsek. Az előbbi csoport tagjai tejsavat termelnek a szervezetben lévő cukrok lebontásával. Ez a savasság kedvezőtlen környezetet teremt a káros baktériumoknak, segíti a méraganyagok tisztulását. Olyan élelmiszerekből vehetjük magunkhoz, mint a joghurt, a savanyúságok, a sör és a kovászból készült kenyér.
A bifidobacterium bifidum törzsek a szájban, az emésztőrendszerben és a vastagbélben találhatóak meg. Fontos szerepet játszanak a szénhidrátok lebontásában és hasznosításában; kimcsiből és pasztőrözetlen sajtokból juthatunk hozzá.
A szervezet hét barátságos baktériuma a két leggyakoribbal együtt:
· Lactobacillus acidophilus
· Lactobacillus bulgarius
· Lactobacillus reuteri
· Streptococcus thermophilus
· Saccharomyces boulardii
· Bifidobacterium bifidum
· Bacillus subtilis