A NASA által javasolt terv tartalmaz egy felmentést a maximális expozíciós határérték alól a hosszabb küldetések esetében.
A nők és a férfiak szervezete eltérően reagál a kozmikus sugárzásra, ezért a NASA egyelőre eltérő űrben tartózkodási időtartamot határozott meg a nők és a férfiak számára. Ez azonban hamarosan változni fog, írja az Origo.
Vajon miért alacsonyabb a női űrhajósok sugárterhelésének a határértéke, mint a férfi űrhajósoké?
R. Julian Preston, az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala Sugárvédelmi Osztályának speciális kormányzati alkalmazottja szerint a NASA a női űrhajósokra vonatkozó alacsonyabb sugárzási határértéket a következő megállapításon alapult. Amikor a nők és a férfiak hasonló ideig magas sugárzásnak voltak kitéve, a nőknél több mint kétszer akkora volt a tüdőrák kialakulásának kockázata, mint a férfiaknál.
"Általánosságban úgy vélték - nagyrészt a japán atombombák túlélői alapján -, hogy különösen a tüdőrák esetében a nők érzékenyebbek" az ionizáló sugárzásra, mint a férfiak - mondta a Live Science-nek Preston, aki a Nemzeti Sugárvédelmi és Mérési Tanács bizottságainak tagja.
A NASA által javasolt terv tartalmaz egy felmentést a maximális expozíciós határérték alól a hosszabb küldetések esetében, mint például egy esetleges Mars-utazás, amely az űrhajósokat becslések szerint 900 mSv-nek tenné ki. Ez a dózis azonban valószínűleg kevesebb, mint az európai, kanadai és orosz űrügynökségek által az űrhajósok számára jelenleg alkalmazott 1000 mSv-es terhelési határérték, írja a lap.