Alacsony az influenza elleni védőoltások felvételi aránya, ami szerinte a rengeteg tévhittel is összefügg.
Az elmúlt 10 évben csak egyszer volt ennél durvább influenzajárvány Magyarországon, a fertőzés terjedési sebessége ugyan lassult, de hétről hétre új csúcsokat dönt a járványgörbe. 2025-ben már 5 olyan hét volt, amikor 300 ezer körül vagy a felett volt a heti akut légúti fertőzéssel megbetegedettek száma, és a magas januári halálozásban is szerepet játszanak ezek a járványügyi folyamatok. A betegség terjedését befolyásolja a lakosság egészségi állapota, a társadalom magatartása, az influenza elleni védőoltás rendelkezésre állása, annak elfogadottsága, valamint az azzal kapcsolatos kampány, mindemellett a járványügyi hatóság ajánlásai. Mindezközben a koronavírus is velünk maradt, és olyan betegségek térnek vissza a világba, Európába és ezen belül Magyarországra is, amelyeket már egyszer legyőzöttnek hittünk. Egy ilyen helyzetben ült le beszélgetni Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvossal a Portfolio.
"A védőoltás kérdésében kiemelt szerepe lehet a médiának. A 2009-es szezonban nemcsak oltási kampány zajlott, hanem egy figyelemfelhívás is a médián keresztül. Emellett létesültek oltópontok, amelyek segítették a könnyebb hozzáférést az oltáshoz, de akkor mindenki számára térítésmentes volt a pandémiás influenza elleni védőoltás. Megítélésem szerint a jelenlegi rendszer, hogy a háziorvosnál érhető el és kérhető közvetlenül a vakcina, könnyebbséget jelent a páciensek számára.
A háziorvost mindenki fel tudja keresni, meg tudja beszélni a védőoltás szükségességét, különösen a 60 év feletti korosztály, és a krónikus betegek. Az ő gondozásukat egyébként is a háziorvos végzi, ezért szerintem jó, hogy a háziorvos és az alapellátás keretében történik meg a védőoltás. Emellett meg kell említenem, hogy az NNGYK minden évben folytat kampányt az influenza elleni védőoltás érdekében.
Amikor már rendelkezésre áll a vakcina, és megvan, hogy mikor, milyen ütemben kerül kiszállításra, akkor egy országos tájékoztató kampány kezdődik. Mindezeken túl a vármegyei tisztifőorvosok is kiveszik részüket a lakosság folyamatos tájékoztatásában.
Ha jól emlékszem, ennek az az első állomása, hogy már a szezon közben, valamikor október közepén bejelentést tesz az NNGYK, hogy megérkeztek az aktuális influenza elleni védőoltások?
Így van és ekkortól indul be a logisztika is, vármegyei szinten. Emellett kérjük a helyi népegészségügyi hatóságot, hogy ők helyileg is kommunikáljanak arról, hogy már elérhető, kérhető a védőoltás. Más módon akkor szervezünk védőoltási kampányt, amikor egy eddigiektől eltérő helyzet áll elő, mint például a 2009-es influenza vagy a Covid-19 pandémia idején volt látható. Ekkor oltópontokat állítottunk fel, mert ezen esetekben szükséges volt, hogy növeljük azokat a helyeket, ahol a védőoltás elérhető.
...
Emellett terjed rengeteg tévhit a védőoltásokkal kapcsolatban, így jelen szezonban például az influenza elleni védőoltást illetően. A védőoltás beadásától számítva 10-14 nap szükséges a védelem kialakulásához. Ha közben viszont az oltott személy megbetegszik és akár a szokásosnál súlyosabb tünetekkel ágynak dől, akkor a beteg összekapcsolhatja a rosszullétét, betegségét a vakcina beadásával. Azonban ez bizonyítottan nem igaz, az agyunk viszont összekapcsolhatja. Ezért hangoztatjuk minden kommunikációnkban, hogy miután valaki megkapta a védőoltást, az lehetőleg ne menjen közösségbe 10-14 napig. Nem azért, mert ettől baja lesz és megbetegszik a közösségekben, hanem azért, hogy ne gondolja azt, hogy a védőoltástól lett rosszul.
A teljes interjú a portfolio.hu-n.