A kormány amellett, hogy pénzt vont ki a rendszerből, a gyártókkal is rövidebb időre szerződik.
Az oltási rendszeren spórolt az Orbán-kormány 2010 után, ez okozhatja most a kötelező védőoltáshiányt – nyilatkozta a Hír Televíziónak Falus Ferenc volt tiszti főorvos. A szaktárca a hó végére ígéri az újabb szállítmányt, arról azonban nem nyilatkoznak, hogy mi vezetett készlethiányhoz – olvasható a hirtv.hu portálján.
Öt kora gyermekkorban és később is meglévő veszélyes kórokozóval szemben nyújt védettséget" – nyilatkozta a Pentaximról Papp Magor háziorvos, aki szerint az ismétlő oltás párhetes késése még nem jelent kockázatot. A gyermekbénulás, a torokgyík és a szamárköhögés ugyanis – éppen a lakosság átoltottsága miatt – szinte egész Európából eltűnt. „Önmagában már az első oltás is védettséget nyújt, valamint biztonságot ad az is, hogy a magyar lakosság 99 százaléka átoltott, tehát más is védett körülöttünk – emelte ki Papp Magor.
Az utóbbi időben több gyógyszerből is hiány volt. Januárban az agyhártyagyulladás B törzse elleni vakcina volt hiánycikk, áprilisban egy asztmagyógyszer, nemrég pedig egy nyugtatófélét nem lehetett kapni. Ám ezektől eltérően a kötelező védőoltások esetén pontosan fel lehet mérni, hogy mekkora készletre lehet szükség, hiszen adott a gyerekszám és az ismétlő oltások beadásának időpontja is.
A volt tiszti főorvos szerint 2010 óta felállított rendszer hibás működését bizonyítja a hiány. A kormány ugyanis amellett, hogy pénzt vont ki a rendszerből, a gyártókkal is rövidebb időre szerződik, mint korábban, pedig a vakcinát bonyolult és hosszú idő előállítani.
Ebből korábban 15 hónapnyi készlete volt az országnak, amiből 12 hónapot a költségvetés biztosított, három hónapot pedig a tisztiorvosi szolgálat tartalékolt. 2010 után, az első Orbán-kormányzat egymilliárd forintot kivont az oltóanyag költségvetési keretből, és ezzel leszűkítették azt a tartalékidőszakot, kivonták, 12 hónapról három hónapra csökkentettek le – nyilatkozta Falus Ferenc volt tiszti főorvos.