A motiváció hiánya, a kórházi és szakmai lobbi ellenállása miatt nem terjed el az egynapos sebészeti ellátás úgy, mint más országokban.
Nemcsak a fejlett országok gyakorlatától, de a hazai lehetőségektől is jócskán elmarad Magyarországon az egynapos műtétek száma. Pedig az egészségügy is spórolna, és a beteg is jobban járna; ha nem szükséges, nem tennék ki nagy műtéteknek, és nem fektetnék napokig kórházban a pácienseket - írja a vg.hu.
Az évente végzett mintegy egymillió sebészeti beavatkozás nagyjából 40 százaléka, csaknem 400 ezer egynapos műtéttel is elvégezhető lenne, ehhez képest ennek csak a felét, 200 ezret végeznek ilyen módon – közölte a közelmúltban egy rendezvényen Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász.
Megállapításai egybecsengenek a Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaságéval, amelynek főtitkára, Szokoly Miklós már egy tavalyi előadásában is arról beszélt, hogy bár Magyarországon 1993 óta van törvényi lehetőség egynapos, tehát legfeljebb egy éjszakás bentfekvéses sebészeti ellátásra, de a motiváció hiánya, a kórházi és szakmai lobbi ellenállása miatt sem terjed el ez úgy, mint más országokban.
Az általánosnál is nagyobb az elmaradás a laparoszkópos, tehát kis bemetszésből végzett műtéteknél. A nyolc legnagyobb esetszámú kórház, illetve klinika intézményvezetőinek számításai szerint jelenleg évente körülbelül 410-500 esetben végeznek laparoszkópos vastagbél műtéteket, de minimum kétszer ennyi beteget el lehetne látni ily módon - elkerülve a nyílt hasi műtétet.
A leggyakoribb egynapos beavatkozás évek óta a szürkehályog-műtét. Az elvégzett operációk 23,6 százaléka volt általános sebészeti, 23 százaléka nőgyógyászati, 17 százaléka szemészeti, 8-8 százaléka traumatológiai és ortopédiai, 5,5 százaléka fül-orr-gégészeti.
További részletek a vg.hu-n.