• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Felesleges körök helyett: sokat spórolhatna az egészségügy

Lapszemle Forrás: hir24.hu

Az informatika ma már lehetővé teszi, hogy hatékonyabb, átláthatóbb és ráadásul olcsóbb legyen a hazai gyógyítás.

A felhőalapú fejlesztésekkel akár 50 %-kal is vissza lehet vágni a párhuzamos vizsgálatok miatti felesleges költségeket – állítja a szakértő. Ahogy nemrég beszámoltunk róla a Veszprém Megyei Kórház és az Invitel együttműködése jó példa arra, hogy az egészségügyi intézmények fejlesztése nem kizárólag pénzkérdés. A veszprémiek a felhőtechnológiában, így az adatok külső elhelyezésében látják a továbblépést. Továbbá az adatbázis rugalmas, biztonságos megosztását és a távoli hozzáférés biztosítását szorgalmazzák – írja a hír24.hu portálja.

Rendszerük elsősorban a nagyméretű radiológiai leletek gyors megosztásáról szól, de szerintük a felhőmegoldással akár egy teljes körű, országos betegadatbázist is ki lehetne alakítani.

A Veszprémi Kórház szerint 2 éven belül várhatóan a teljes radiológiai képmennyiséghez összesen 14 terabyte tárhelyre lesz szükségük, 5 év alatt pedig mindez 35-re, 10 év alatt pedig 70 terabyte-ra növekedhet – erről Szántó Tamás radiológus-főorvos számolt be az Invitel által szervezett InnoMax Klubban. A számok hatalmas kapacitást jelentenek, amelyre még a szakértők is felkapták a fejüket. (1 terabyte 1024 gigabyte-tal egyenlő.) A kórház érthetően ekkora adatmennyiség mentését, tárolását nem tudja vállalni. Ebben számít jelentős segítségnek az Invitel által kínált előfizethető informatika, így például a bérelt szerverek és a felhőalapú szolgáltatások.

Sas Tibor informatikai és kontrolling osztályvezető szerint a radiológiai és más betegadatok, leletek külső tárolása országosan is jelentős előrelépést hozna. Külföldi példák bőven akadnak erre. Például Németországban 2008-ban látott olyan rendszert, amelyben 42 kórház adatait futtatták össze.

Nem mondunk vele újat, hogy az egészségügyben nagyon sok a párhuzamosság és a megfelelő adatbázis hiányában rengeteg a felesleges vizsgálat. A szakértő szerint a kórházakon belül ezt már többé-kevésbé megoldották, de az intézmények között még nincs meg az „átjárás". Például ha egy debreceni család eljön a Balatonra, és a gyermekük megsérül. A Veszprémi Kórháznak fogalma sincs arról, hogy a kislánynak más okokból éppen van érvényes, debreceni laborlelete. Így újra meg fogjuk csinálni a vizsgálatot. Természetesen az országos rendszer bevezetéséről és IT-felhőkből való üzemeltetéséről kormányzati szinten lehetne döntést hozni – összegezte az osztályvezető.

Sas Tibor két lehetőséget lát a teljes összevonásra. Vagy mindenki továbbra is a saját szoftverét használja, de szabványosítják, és „felhőkben" helyezik el az információkat. Így az intézmények megfelelő biztonság mellett hozzáférhetnek egymás adataihoz. Szerinte ezzel a kórházi költségeket, vagyis az állami kiadásokat a felére lehetne csökkenteni a párhuzamos vizsgálatok esetében. A másik megoldás, hogy minden kórház ugyanazt a rendszert használná – emeli ki a portál.