A két évvel ezelőtti, az inzulintámogatást szigorító kormányzati intézkedés 14 ezer cukorbeteget kényszerített terápiaváltásra.
Az egészségbiztosító pedig évente ötszázmilliót nyer azzal, hogy a modernebb, szabadabb életvitelt lehetővé tevő gyógyszer százszázalékos támogatásáért cserébe eredményességi követelményt állított a betegeknek – tudta meg a Népszabadság.
A szigorítás után már csak az tarthatta meg az analóg inzulinja térítésmentességét, aki képes volt az előírt diétát betartani. A cukorbeteg szénhidrátfogyasztását negyedévente olyan vérteszttel ellenőrzik, amely hét–tíz hét átlagában „emlékszik", hogy az illető mennyi szénhidrátot fogyasztott. A jogszabály szerint fél éven belül két alkalommal mért, 8 százalék alatti HbA1c-értéket kell prezentálni.
A rendelet szigorú következményei alól – többszörös módosítás után – mentesülhettek a 18 éven aluliak (ez esetben csak 2 százalékkal csökkenő HbA1c-értéket kell dokumentálni) és azok a diabéteszesek, akiknek legalább egy – az orvosi dokumentációban feltüntetett – súlyos, az elhárításhoz külső segítséget igénylő hypoglykaemiás eseménye volt. Aki viszont „elbukta" a lehetőséget, hogy megtarthassa az analóg inzulinját, vagy áttért a kevésbé korszerű humáninzulin-kezelésre és továbbra is hozzájut, legfeljebb 300 forintos dobozdíj ellenében a havi gyógyszeradaghoz, vagy megtartotta az analóg készítményt és vállalta az 50 százalékos térítési díjat, amely akár 16-17 ezer forinttal is megdobhatta a havi gyógyszerszámláját.
Az első kontrollvizsgálatok után a szakorvosok arról panaszkodtak, hogy már szinte csak szorongó betegük van. Egyesek kiabáltak, mások sírtak félelmükben.
A teljes cikk a Népszabadság Online oldalán