Egereknél megtalálták, de további kutatások szükségesek ahhoz, hogy megállapítsák, hasonlóan működik-e ez a folyamat az emberi agyban.
A félelemnek fontos szerepe van az emberi működésben: önmagukat erősítő kémiai változások sorozatát indítja el a szervezetünkben, hogy gyorsan fel tudjunk készülni egy fenyegetésre adott válaszreakcióra. Ha ez a mechanizmus félresiklik, az olyan zavart okozhat a biokémiai egyensúlyban, ami például szorongás vagy poszttraumás stressz formájában jelentkezhet. De mivel az emberek többségét nem érintik ilyen zavarok, a testünknek nyilvánvalóan lennie kell valamilyen mechanizmusa arra is, hogy megfékezze ezt a félelemérzetet. Tajvani kutatók most egerek agyában bukkantak rá az egyik ilyen fékre - írta a qubit.hu.
A kutatók szerint az újonnan azonosított félelemfék-áramkör a gamma-aminovajsav (GABA) nevű neurotranszmitterek segítségével működik, miközben a memóriával kapcsolatos idegpályák többségén a glutamát vesz részt hasonló folyamatokban. Az eredmények alapján az amigdala közép-laterális részében található sejtáramkör szabályozza a félelemre adott válaszok intenzitását azáltal, hogy ellensúlyozza a glutamát által vezérelt áramköröket, amelyek felgyorsítják a félelmet.
A kutatás új betekintést nyújt a félelemszabályozás mechanizmusaiba, de természetesen további kutatások szükségesek ahhoz, hogy megállapítsák, hasonlóan működik-e ez a folyamat az emberi agyban. Ha azonban megtalálnák ennek nyomait emberekben, az utat nyitna olyan állapotok újfajta terápiás megközelítései felé, mint a PTSD vagy a szorongásos zavarok. További részletek a teljes cikkben