"Egy rápillantás a gyártósorra, az égvilágon semmi információt nem ad" – foglalta össze a problémát Falus András.
Csak utólag derült ki, hogy hatékonyak lehetnek a keleti vakcinák – mondta a Kubrádiónak Falus András. Az immunológus azért hagyta ott az OGYÉI szakértői gárdáját, mert kiderült számára, hogy a szervezet felülről "érkező hatás" miatt engedélyezte az orosz vakcinát, az érdemi vizsgálatok lezárulta előtt.
Falus András immunológus, akadémikus, professzor emeritus elmondta, hogy ő is tagja volt annak a szakértői gárdának, akiket az OGYÉI arra kért fel, hogy a keleti vakcinák teszteredményeiről szakvéleményt fogalmazzanak meg. Megjegyezte, eddig titoktartás kötelezte hallgatásra, azonban mivel a dokumentumokat a per eredményeképp nyilvánosságra hozták, semmi nem gátolja, hogy véleményét kifejtse.
Elmondta, általánosságban egy vakcinát két - biztonság (nem mérgező, nincsenek súlyos mellékhatások) és hatékonyság - szempontból kell megvizsgálni. Az oltóanyagok biztonságos voltát vizsgáló tesztek része az, amikor tengerimalacokon, egereken próbálják ki a vakcinát. Ezeket a teszteket hosszadalmas, vizsgálatokkal kiegészített, részletes jegyzőkönyvek összeállítása követi, és csak ezt követően kezdhetik meg a hatékonyság vizsgálatát. Falus szerint az orosz oltóanyag esetében, hiába kapták meg a dokumentációt, azok lényegesen rövidebbek, ennek megfelelően hiányosabbak voltak, mint az akkor már elérhető AstraZeneca dokumentációi. A hiányzó adatokra rákérdeztek ugyan, de azon kívül, hogy egy kiküldött delegáció megtekinthette a Szputnyik V gyártását, nem kaptak bővebb tájékoztatást.
"Egy rápillantás a gyártósorra, az égvilágon semmi információt nem ad" – foglalta össze a problémát Falus, ezért több szakértővel együtt otthagyták az tesztfolyamatot. "Egyértelműen felülről jött hatás miatt döntött úgy az OGYÉI vezetősége – nem is tehetett volna másképp – hogy a Szputnyikot átengedik" – mondta Falus a Klubrádió műsorában.