• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Fillérekbe kerül az új rendkívül hatékony amerikai védőoltás

Lapszemle 2022.01.19 Forrás: HVG Online
Fillérekbe kerül az új rendkívül hatékony amerikai védőoltás

Az adott vírus fehérjéjét használják fel az oltóanyagban, ami a szervezetben immunválaszt generál, de nem okoz betegséget. 

A Corbevax nevű védőoltás ugyanazon a technológián alapul, mint például a Hepatitis B elleni védőoltás is. Egy adagot nagyjából 1,5 dollárból lehet legyártani - írja a hvg.hu.

Miközben a világ a koronavírus omikron változatának terjedésére figyelt, nemrég egy nagyon fontos előrelépés történt a járvánnyal kapcsolatban. Az NPR amerikai közszolgálati rádió minapi jelentése szerint 2021 végén Indiában engedélyezték annak a koronavírus elleni vakcinának a használatát, ami segíthet megoldani a globális egészségügy egyik legnagyobb kihívását: hogyan lehet az alacsony jövedelmű országokat biztonságos, hatékony és megfizethető koronavírus elleni vakcinával ellátni.

A Corbevax nevű készítmény egy régi, bevált technológián alapul, többek között ezért is jóval könnyebben előállítható, mint a jelenlegi Covid-vakcinák. Ennek köszönhetően még az alacsony jövedelmű országok is képesek lesznek gyártani azt. A vakcina alapját jelentő technológiát nagyjából két évtizeddel ezelőtt fejlesztette ki az amerikai George Washington Egyetem két kutatója, Peter Hotez és Maria Elena Bottazzi. A szakemberek olyan trópusi betegségek kezelésén és a megelőzésükre szolgáló vakcinán dolgoztak, amelyekkel kevesen foglalkoztak. Amikor azonban a 2000-es évek elején kitört a SARS-járvány, létrehoztak egy fehérje alegységű vakcinát.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adott vírus fehérjéjét használják fel az oltóanyagban, ami a szervezetben immunválaszt generál, de nem okoz betegséget. Erre a technológiára épül például a Hepatitis B elleni védőoltás is.

A SARS elleni védőoltásra végül nem volt szükség, a koronavírus-járvány kirobbanásakor azonban újra elővették ezt a megoldást, majd elkezdtek azon dolgozni, hogy a Covid–19 ellen is használni lehessen. Hotez az NPR-nek úgy nyilatkozott, a megoldásra megpróbálták felhívni a döntéshozók figyelmét, ez azonban nem sikerült, a fókusz ugyanis az innováción volt. Pedig a szakember szerint létezik egy könnyen elérhető alternatíva, amivel az egész világot olcsón és gyorsan be lehetne oltani.

A szakemberek ezért az alacsony jövedelmű országok felé fordultak, a technológiát pedig adományokból tökéletesítették. A kifejlesztett vakcina nagyjából 1,5 dollárba, vagyis körülbelül 450 forintba kerül.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink