• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fogfehérítés: szépségáldozatokkal

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A fogak szépészeti célú fehérítése mára az egyik leggyakoribb fogászati rutinbeavatkozássá vált.

Olyannyira így van ez, hogy olykor már fogász sem kell hozzá. Bár az eljárások és a készítmények reklámjai mindig a kockázatmentességet hangsúlyozzák, némi utánjárással ki lehet deríteni, hogy a fogfehérítésnek igenis vannak végiggondolandó kockázatai.

- Annak az állításnak, amely szerint a fogorvosok azért nem javasolják sosem a patikában vagy az interneten kapható otthoni fogfehérítő készletek használatát, mert féltik a saját üzletüket, kétségkívül van valóságalapja, de azért a helyzet nem ennyire egyszerű - szögezte le dr. Nagy István, aki egy vidéki nagyváros fogászati magánklinikáján maga is foglalkozik fehérebb fogakra vágyó páciensekkel.

Szerinte a szakemberek „jobb helyeken" nem utasítják el kategorikusan az otthoni fogfehérítést sem, ám egy előzetes szakorvosi kontrollhoz és konzultációhoz ilyenkor is ragaszkodnak. Először is fel kell mérniük a fogak és az íny állapotát, az erős oxidálószernek számító fehérítők ugyanis a szuvas fognak kifejezetten ártanak, és a sorvadt, sebes vagy érzékeny ínynek sem tesznek jót. Ha a fehérítés rendelőben történik, a fogak közti réseket, a fognyakakat és az ínyt egy fedőréteggel átkenik, hogy az oxidálószer csak ott hasson, ahol a szépítésre valóban szükség van.

A saját kezű kivitelezésnél erre természetesen nincs mód, de otthon - ha a beszerzés megbízható forrásból történt, és a páciens betartja a készítményhez mellékelt javallatban írtakat - eleve kisebb koncentrációjú, ártalmatlanabb szereket alkalmaznak.

A fogfehérítés során az oxidálószer lebontja a fog felszínére tapadt szennyezéseket és színezőanyagokat. Gyakori tapasztalat, hogy a fog felszíne a kezelés után érzékenyebbé válik, amiből sokan azt a következtetést vonják le, hogy a fogzománc is vékonyodik - ez egészséges fog és a technológia helyes használata esetén nincs így, de a túlzásba vitt gyakoriságú vagy időtartamú fehérítés valóban károsíthatja a zománcot.

A leggyakoribb nem kívánatos mellékhatás a fogak fájdalom- és hőérzékenységének megnövekedése, ami jobb esetben csak átmeneti jelenség. A gyakran és sokszor ismétlődő kezelés mindenképpen vékonyítja a fogzománcot, hosszú távon ezzel a hatással is számolni kell.

16 éven aluliaknak és terheseknek egyáltalán nem ajánlják a fogfehérítést. A legkomolyabb veszélyt a szájüregben és a nyelven lévő sebek és egyéb elváltozások jelenthetik, ezeknél ugyanis az erős oxidálószerekkel történő találkozás kimutathatóan növeli a rák kockázatát.