A cukorbetegek kezelésére kitalált GLP-1 analógokról bebizonyosodott, hogy számtalan betegség esetén jótékony hatásúak.
Orvosok egymás között azzal viccelődtek, hogy a fluoridhoz hasonlóan az ivóvízhez kellene adagolni a súlycsökkentő csodaszerként berobbanó úgynevezett GLP-1 receptor agonista vagy GLP-1 analóg szereket, és akkor egy csapásra megoldódnának a ma már egyértelműen népbetegségnek számító elhízásból származó egészségi problémák. Ez természetesen sci-fi, de nem véletlenül ragadtatják magukat szakemberek ilyen kijelentésre, írja a Telex.
Cukorbetegség kezelésére kitalált gyógyszerként indultak, aztán fogyasztószerként váltak igazán ismertté és hatalmas üzleti sikerré, most pedig ott tartunk, hogy a GLP-1 analógokról bebizonyosodott, hogy számtalan betegség esetén jótékony hatásúak. Pozitív eredményekről számoltak be szív- és érrendszeri, vese- és májbetegségeknél is, és úgy tűnik, hogy sikeresen alkalmazhatók Alzheimer-kórnál és függőségek kezelésében is. A hatásmechanizmusaik és a mellékhatásaik még nincsenek teljesen feltérképezve, de az biztos, hogy felforgatták az orvoslást és a mindennapi életünket is.
De mitől is működnek a GLP-1 analóg szerek? A hormont a bél és az agy szabadítja fel étkezések után, amivel jeleznek a hasnyálmirigynek, hogy az szabadítson fel inzulint a vércukorszint csökkentésére. A GLP-1 analóg lelassítja az étel áthaladását a gyomron, így hosszabb ideig áll fenn a teltségérzet, miközben hat a jutalom feldolgozásáért felelős agyi területre, ami megint csak csökkenti az étvágyat. Vannak olyan kutatások, amelyek szerint a GLP-1 analóg módosíthatja a bélflórát is, elősegítve, hogy megfelelő arányban legyenek jelen az egészségesebb anyagcserét támogató baktériumok.
A szemaglutidról azóta bebizonyosodott, hogy egy csomó más területen is jótékony hatású, aminek egyik magyarázata Randy Seeley, az Ann Arbor-i Michigani Egyetem munkatársa szerint: „Nincs olyan szervünk, amely ne javulna némi fogyás hatására, ha magas a testtömegindexünk.”
Egy idei kutatás szerint a szemaglutid számos szív- és érrendszeri betegség kezelésében is szerepet kaphat. A University College London kutatói azt állítják, hogy húsz százalékkal csökkenti a szívroham, a szélütés vagy más szív- és érrendszeri megbetegedés halálos kimenetelének kockázatát. A tanulmány viszont ezt a hatást nem csak azzal magyarázza, hogy a megfigyelt páciensek lefogytak, a szemaglutid a kiinduló testtömegtől függetlenül jótékony hatású volt. Azt viszont a tanulmány vezető szerzője, John Deanfield sem tudta megmondani, hogy ezt a hatást milyen mechanizmussal éri el a GLP-1 analóg.
További részletek a Telexen.