Éger: Az orvoskar esetében legkésőbb 2018 áprilisában újra kell kezdeni a tárgyalást.
Amikor 2016 szeptemberében megállapodtunk a kétlépcsős orvosi és négylépcsős szakdolgozói béremelésről, akkor még nem volt előre látható, hogy 2017-ben (és a tervek szerint 2018-ban is) történik egy általános, nem az egészségügyet érintő bérrendezés. Ez okozza itt a problémát, ugyanis, a megállapodás, amit megkötöttünk a béremelés mellett arról szólt, hogy javuljon az egészségügynek az ágazati rangsorban elfoglalt pozíciója. Az önmagukban egyébként örvendetes egyéb bérintézkedések miatt devalválódik a mi megállapodásunk, ezért küzdünk azóta azért, hogy tartsák értéken a 2016-os megállapodást, azaz a garantált bérminimum, illetve a minimálbér emelésének megfelelő százalékkal emeljék a megállapodásban lefektetett arányokat.
Ennek az egyik lehetősége, hogy a jövő évi szakdolgozói béremelést előre hozzák novemberre vagy januárra – mondta el Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke az ATV Start című műsorában.
A 2017-es bérintézkedések előtt nem volt lehetőség tárgyalásokra, ám azóta, a folytatódó bértárgyalásoknak fontos kérdése az összecsúszott bértábla korrekciója. Nyár elején egy egészen merev elzárkózás volt a nemzetgazdasági tárca részéről, ez jelentősen változott, várhatóan novemberben meg tud születni az ezzel kapcsolatos megállapodás a szakdolgozókra vonatkozóan – tette hozzá.
Az orvosoknál bonyolultabb a kérdés, mert a kétlépcsős bérrendezés második része most novemberben lezárul, ezért egy egyszeri bérpótlással vagy valamilyen más technikával kellene rendbe tenni legalább a 2017-et. Mivel az orvoskarra a jövő évre már nincs megállapodásunk, ezért legkésőbb 2018 áprilisában újra kell kezdeni a tárgyalást, mivel elvi megállapodás van arra, hogy a felzárkóztatást folytatni kell. A sürgősségi osztályokon kialakult helyzetről és a mentők bérhelyzetéről a teljes adásban