Az országban elsőként a Jósa András Oktatókórház kórtermeiben külön gyűjtik a hulladékot.
Az elszállított szemét analízisét elvégezve kiderült, igen jelentős mennyiségű benne az újrahasznosítható csomagolási papír, műanyag, italos karton és fémhulladék. Az eredmények ismeretében a közös gondolkodás egy kísérleti program bevezetését hozta magával, melynek már most igen rövid idő alatt is láthatóak az eredményei – olvasható a szon.hu portálján.
A környezetvédelmi és gazdasági szempontok is amellett szóltak, hogy az országban elsőként és egyedülálló módon az oktatókórház kórtermeiben is áttérjünk a hulladékok szelektív gyűjtésére – kezdte a részletek ismertetését a keddi sajtótájékoztatón dr. Adorján Gusztáv. A megyei kórházak főigazgatója hangsúlyozta: ezzel a programmal jelentős lépést tettek a régi álom, a „zöldkórház" megvalósítása felé, mely az energiahatékonyság mellett a környezet védelmét is jelenti.
– A program részeként a kórház mind a 486 kórtermében elhelyezett a Térségi Hulladék-Gazdálkodási (THG) Kft. egy-egy edényt, melyben októbertől elkülönítve gyűjthetik a betegek és a hozzátartozók, valamint a kórház dolgozói is a hulladékot.
Ilyen rövid idő alatt is érzékelhetően csökkent a vegyes hulladék mennyisége és nőtt a szelektíven gyűjtötteké – utalt a tapasztalatokra Petró Árpád, a THG Kft. ügyvezetője, hozzátéve: a szelektívhulladék elszállítását a cég közszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint végzi, nem jelent költséget a kórháznak, azonban ha a jövőben ritkábban és kevesebb vegyes hulladékot visznek el az intézményből, az már igen jelentős, éves szinten – a becslések szerint – több millió forintos költségmegtakarítást eredményezhet.
A főigazgató és az ügyvezető is kiemelte: a program sikere azt is jelentheti, hogy a megyei kórházakhoz tartozó tagintézményekben is bevezethetik a projektet.