Az új módszer segítségével a gyógyszerfejlesztők számos ígéretes gyógyszert tudnak azonosítani.
Örömteli Facebook-poszttal jelentkezett Barabási Albert-László. A világhírű magyar hálózatkutató ugyanis közzétette azt a kutatást, melyben csapatával azonosították a hálózatos orvostudomány segítségével azokat a gyógyszereket, amelyek potenciális jelöltek lehetnek a koronavírus ellen. Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) által már befogadott 6000 készítmény koronavírus elleni hatékonyságát vizsgálták új módszerek (mesterséges intelligencia, diffúzió, közelség) segítségével. Az első listát április közepén tették közzé, majd ezt követően indult a három hónapos kísérleti időszak. Ez idő alatt 918 gyógyszerrel kapcsolatos előrejelzést vizsgáltak a Vero sejtvonalakon keresztüli validáció segítségével - írta a portfolio.hu.
Megállapították: a hatékonyságot mutató 77 gyógyszer közül 76 hálózati gyógyszer, vagyis nem kötődik sem vírusfehérjékhez, sem víruscélhoz, vagyis cél alapú gyógyszerfejlesztéssel nem fedezhetőek fel. Működésük lényege, hogy zavarják a gazdassejt-hálózatot, ezért csak hálózati eszközökkel lehet őket azonosítani.
A szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy mivel nincs megbízható gyógyszerújrahasznosítási módszer jelenleg, ezért a "nyertes mindent visz" helyzet állt elő, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy a koronavírus elleni klinikai vizsgálatok több mint egyharmada foglalkozik a hydroxychloroquine vagy a chloroquine hatásosságával. Ez azonban azzal is jár, hogy a két hatóanyag kutatása elvonja a forrásokat és a lehetőségeket más potenciális hatékony gyógyszerjelöltek tesztelése elől. Vagyis a gyakorlatban beszűkíti a lehetőségeket. Érdemes megjegyezni, hogy a Barabási Albert-László és kutatócsapata által azonosított potenciális hatóanyagok listáján előkelő helyen végzett mindkét szer. Részletek a cikkben