• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fontos új és elfeledett orvosi találmányok

Lapszemle Forrás: betegfókusz.blog.hu

A most sztárolt találmányok vélhetően néhány év vagy évtized múltán méltatlanul kikerülnek a rivaldafényből.

Érdekes listát közölt a TIME magazin, amelyben a 2016-os év legjobb és legfontosabb 25 fejlesztését és találmányát listázták. A listán – talán meglepő –, de négy olyan eszköz is helyet kapott, amelyet az egészségügyi szektor használ. Párhuzamosan megjelent egy másik összegzés is, ez már a The Atlantic online felületén, amely a nélkülözhetetlen, de a reflektorfényből méltánytalanul kikerült orvosi eszközöket mutatta be neves külföldi szakértők és az olvasók választása alapján - írta Ficzere Andrea a betegfókusz blogon.

Kezdjük a tavalyi év Time által legfontosabbnak ítélt orvosi találmányaival, amelyek olyan eszközök mellé kerültek a listán, mint a lebegő villanykörte, a viselőjét a virtuális valóságba behelyező szemüveg, vagy a minden irányba gördülni képes autókerék.

A nem fontossági vagy hasznossági sorrend mentén összeállított listán első az orvosi marihuánát elgőzölő inhalátor. A toll alakú eszközzel azoknak a gyógyszertárban vény nélkül megvásárolható tablettáknak egy részét kívánják kiváltani, amelyeket egyszerű fejfájásra, vagy éppen alvászavarra szoktak marékszám szedni az emberek. Az inhalátor nem a „szokásos" módon működik, azaz a növényi részek elégetésével felszabaduló füstöt lélegzi be az ember, hanem a külön kapszulában elzárt cannabis olajat porlasztja a fejfájástól szenvedő páciens szájüregébe. A Hmbldt – az eszközt gyártó cég – szerint így a szer tényleg csak ott hat, ahol arra szükség van, és egyáltalán nem kell félni a „betépés" veszélyétől. A toll és egy adag „hatóanyag" az Egyesült Államokban 100 dollár körüli áron szerezhető be.

A listán a második orvosi találmány az érintésmentes lázmérő. Alighanem a szülők egyik legnagyobb barátja lehet az eszköz, hiszen aki már próbálta egy kisgyermek testhőmérsékletét megmérni, az pontosan tudja, mennyire nehéz a kicsiket akár csak két-három percre is nyugalomra bírni. Nem véletlenül dobtak a piacra a gyártók több hasonló, infratechnológián alapuló lázmérőt, azonban ezeknél a nyalábot sok esetben olyan helyre kell irányítani (fül és hallójárat), ami szintén nehéz feladat egy izgő-mozgó gyermek esetén. Az Arc InstaTemp ezzel szemben az emberek homlokának hőmérsékletét méri, 2,5 másodperc alatt kidobja az eredményt, és zöld-sárga-vörös LED-ek segítségével jelzi, ha baj van. Az eszközből rögtön két változat is készült, egy az egészségügyi személyzet számára, egy pedig otthoni felhasználásra. Előbbi ára 350 dollár körül mozog, míg az utóbbi kb. 40 dollárért szerezhető be.

Az összeállítás harmadik orvosi szereplője a cukorbetegségben szenvedők életét könnyíti meg, melyet „mesterséges hasnyálmirigyként" szoktak emlegetni. A MiniMed 670G egy többéves fejlesztőmunka eredménye. Az alig mobiltelefon méretű eszköz amellett, hogy 5 percenként méri viselője vércukorszintjét, az inzulint is automatikusan adagolja. A berendezés már átesett az Egyesült Államok központi gyógyszerfelügyeletének engedélyeztetési eljárásán, így széles körben elérhetővé vált a betegek számára. A 14 éven felülieknek ajánlott termék áráról egyelőre nincsenek nyilvános adatok, a becslések valahová 5.000 és 8.000 dollár közé teszik.

Sztetoszkóp, spatula... - Öt orvosi felfedezés, amelyről méltatlanul kevés szót ejtünk - a teljes bejegyzésben.