A Fülöp-szigeteki Egészségügyi Minisztérium szerint 2021-ben az ápolók több mint fele külföldön dolgozott.
Németország ápolókat toboroz a Fülöp-szigetekről, hogy enyhítse a vészes munkaerőhiányt. Így viszont az ázsiai országban nincs elég szakdolgozó. A Spiegel nyomán a HRportál arról ír, mekkora a bérkülönbség, könnyebb-e a munka Nyugat-Európában?
A Fülöp-szigeteki Migrációs Hivatal adatai szerint jelenleg 12 600 Fülöp-szigeteki vendégmunkás él Németországban, akiknek többsége az ápolási ágazatban dolgozik. A projektet a Szövetségi Foglalkoztatási Ügynökség és a GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) irányítja, és a "Triple Win" (hármas nyereség) nevet viseli. Mert mindenkinek nyernie kell: A pályázóknak, a hazájuknak és Németországnak.
De a világ egyik pontján az ellátási hiányosságok megszüntetése azt jelentheti, hogy máshol probléma jelentkezik: az ázsiai egészségügyben, családok szakadnak szét. A Fülöp-szigeteki Egészségügyi Minisztérium szerint 2021-ben az ápolók több mint fele külföldön dolgozott. A hazai kórházaknak ezért - közölte - csökkenteniük kell az ágyakat, és már nem tudják majd fenntartani az előírt ápolók és betegek arányát. A filippínó ápolók "elvándorlásáról" beszélnek.
A Spiegel megszólaltatta a Fülöp-szigeteki Batangas Medical Centre ápolási igazgatóját, akinek a munkatársai egy év alatt annyit keresnek, mint mások két hónap alatt Németországban.
A Fülöp-szigeteki és a németországi ápolók problémái azonban hasonlónak tűnnek: túl sok munka, túl kevés fizetés, túl kevés elismerés. De Németországnak, mondhatnánk, szerencséje van, hogy máshol még rosszabbak a körülmények. Továbbiak a cikkben