Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója szerint eddig még sosem állítottak elő ennyi kábítószer hatása alatt vezető sofőrt.
Súlyos következményekkel jár a társadalomra nézve, hogy a kábítószerrel összefüggő halálesetek statisztikái nem tartalmazzák az öngyilkosságok és halálos közúti balesetek áldozatait – mutatott rá Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója. Mint rámutatott, eddig még sosem állítottak elő ennyi kábítószer hatása alatt vezető sofőrt, illetve az öngyilkosságok kivizsgálásakor sokszor nem végzik el az átfogó toxikológiai vizsgálatokat, ezért a kábítószerek szerepe gyakran rejtve marad, írja a magyarnemzet.hu.
Halálos kimenetelű balesetet okozott nemrég egy ámokfutó, aki drog hatása alatt állt, ennek ellenére három vétlen áldozata nem fog szerepelni a kábítószer által okozott idei halálozási statisztikában – mutatott rá Téglásy Kristóf. Hozzátette, azóta kiderült, hogy a tettes vérében marihuánát és kokaint találtak.
A stratégiai igazgató hangsúlyozta: a kábítószer okozta közvetlen halálozások számát közlő hivatalos statisztikák általában a túladagolásokat vagy az akut toxikus hatásokból eredő haláleseteket tartalmazzák.
A legfrissebb elérhető adatok szerint 43 kábítószerrel összefüggő halálesetet regisztráltak hazánkban, ami megrázó, de valójában csak a jéghegy csúcsa, hiszen számos, drogokhoz kapcsolódó esetet a hivatalos statisztikák nem vesznek figyelembe.
Ezek közé tartoznak például drog hatása alatt elkövetett öngyilkosságok és a halálos kimenetelű közúti balesetek áldozatai, mivel náluk nehéz egyértelműen megállapítani, hogy a szerek milyen mértékben járultak hozzá a tragédiákhoz. Az ilyen esetekben az áldozatok halálát gyakran más kategóriákba sorolják, például „öngyilkosság”, „közúti baleset”, vagy az „élettel összeegyeztethetetlen sérülés” és a drog hatását csak másodlagos tényezőként említik, ha egyáltalán megemlítik – mutatott rá Téglásy Kristóf.
Figyelembe kell venni azt is, hogy bizonyos drogok pánikrohamokat, üldözési mániát, sok esetben közvetlen öngyilkosságra késztetést válthatnak ki.
A problémát súlyosbítja, hogy az öngyilkosságok kivizsgálása során gyakran nem végeznek átfogó toxikológiai vizsgálatot, vagy ha igen, az eredmények akkor sem mindig kerülnek be a hivatalos statisztikákba. Ezért sok olyan eset marad rejtve marad, ahol a drogok jelentős szerepet játszottak – fogalmazott a Dki stratégiai igazgatója.
További részletek a magyarnemzet.hu-n.