vVlágviszonylatban és hazánkban is gyermekkorban nagymértékben megnövekedett a rövidlátók száma.
A rövidlátás manapság az egyik legnagyobb kihívást jelentő látásprobléma, amely hazánkban is egyre gyakoribbá válik, minden korosztályban. A Magyar Szemorvostársaság adatai szerint különösen nagy ez a probléma a fiatalok körében, ahol az előfordulási arány közel 60%-ra nőtt, míg korábban ez az érték mindössze 7% volt. Ugyanakkor ma már hatékony módszerek állnak rendelkezésre a rövidlátás kialakulásának megelőzésére és kezelésére. A témát egészségügyi és kereskedelmi aspektusból is körüljárta a Pénzcentrum: kérdéseikre Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója, valamint az Ofotért munkatársai válaszoltak.
Magyarországon az elmúlt évtizedben a rövidlátás előfordulása a fiatalok körében (a 18–35 éves korcsoportban) elérte a közel 60%-ot. Összehasonlításképpen, 1934-ben, illetve 1960-ban ez az érték még nem haladta meg a 7%-ot.
A rövidlátásról azért kell beszélni, mert világviszonylatban és hazánkban is gyermekkorban nagymértékben megnövekedett a rövidlátók száma, ezért a rövidlátás (myopia) a leggyakoribb vaksági okká válhat – közölte az adatokat a Magyar Szemorvostársaság. A társaság szerint továbbá, már Magyarországra is jellemző, hogy a rövidlátás előfordulási gyakoriságának csúcspontja a húszas, valamint a hetvenes-nyolcvanas éveikben járó személyeknél van, de a fiatalkori előfordulás immár közel duplája az időskorinak. Hozzátették ugyanakkor: ma már olyan hatékony eljárások állnak rendelkezésre, melyek alkalmazásával a rövidlátóság kialakulása elkerülhető vagy késleltethető, illetve a már kialakult rövidlátóság esetén, annak progressziója lassítható.
A látásjavító – szakszóval refraktív – szemészeti műtétek leggyakoribb oka a rövidlátás. Ezt követi a szaruhártya szabálytalanság, a szemtengely-ferdülés (az úgynevezett asztigmia) korrigálása. A távollátás előfordulási gyakorisága a legalacsonyabb, ezért ilyen okból látáskorrekciós műtétekre ritkán kerül sor – erről már Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója beszélt lapunknak.
A szakember szerint: Összeségében a refraktív sebészeti beavatkozások 90 százalékát rövidlátás indokolja, az ilyen beavatkozások száma növekvőben van, miközben a szintén a rövidlátók körében népszerű kontaktlencse viselési aránya az elmúlt években gyakorlatilag nem változott. Hozzátette: a kontaktlencse viselésénél a legfontosabb a higiénés szempontok maradéktalan betartása a súlyos szaruhártyagyulladás és a látást is veszélyeztető szaruhártya szövődmények elkerülése érdekben.
További részletek a Pénzcentrum cikkében.