• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Géndiagnosztika zebradánió-atlasszal

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Halakon vizsgálják a környezeti eredetű humánbetegségeket.

A mesterséges környezeti hatások miatt bekövetkező genetikai változások előrejelzését és azonosítását segíti az a magyar fejlesztésű analizáló berendezés, amelynek kifejlesztését – egy összesen közel félmilliárd forintos költségvetésű uniós projekt keretében – egy hazai informatikai cég végzi – számol be róla a Népszabadság.

A szoftveres és hardveres elemeket egyaránt tartalmazó eszközrendszer révén bizonyos környezeti hatások és a halak szerveiben bekövetkező változások között teremt gyors kapcsolatot, és a kapott eredmények alapján olyan párhuzamokat is felállít, amelyeket már közvetlenül a humán gyógyászatban lehet alkalmazni (méghozzá mindkét irányban: az embernél tapasztalt elváltozásokból az ökotoxikológiai hatásra, az egyes szennyező anyagok jelenlétéből pedig a várható genetikai hátterű betegségekre lehet következtetni, méghozzá minden eddigi eljárásnál rövidebb idő alatt).

A Grepton Zrt. által kifejlesztett berendezés különféle káros környezeti hatásoknak (mindenekelőtt vegyszerszennyezéseknek) kitett halembriókról készít fényképes adatbázist, nagy pontossággal rögzítve a bekövetkezett szervi elváltozásokat. – fényképeken nagyon nagy pontossággal térképezi fel az egyes szervek alakjában történt elváltozásokat.

A felhasznált kísérleti és tesztállat, vagyis az ismert akváriumi díszhal, a zebradánió egy trópusi eredetű pontyféle, amely körülbelül 6 centiméter nagyságúra nő meg és átlagosan 5 évig él. Egyszerű szaporíthatósága és gyors (a peterakástól a lárvastádiumig mindössze három napot, a felnőtté válásig 3-4 hónapot igénylő) fejlődése miatt elterjedt laborállat, elsősorban a genetikai kutatásokban, ahonnan az egereket és a patkányokat jelentős részben ki is szorította. Felhasználhatóságát segíti, hogy az elsők között térképezték fel a faj teljes génállományát. Gyakran tanulmányozzák egy speciális tulajdonságát: a zebradánió súlyos gerincsérülés után is képes regenerálódni – ha ennek genetikai hátterét megfejtenék, az a humán gyógyászatban is új lehetőségeket tárna fel.