Azt sem értjük, hogy az állami egészségügy mai működésével nem lehet népesedési fordulatot elérni.
Geopolitika, technológia, pénz. Miért is ne válaszolhatnánk jobban századunk 3 legnagyobb kihívására a következő 30 évben, mint tettük azt az elmúlt 30 évben? - tette fel a kérdést a Magyar Nemzeti Bank elnöke a növekedés.hu-n megjelent publicisztikájában.
Az elmúlt 30 évben bizony azért nem sikerült a térséggel lépést tartanunk a Nyugathoz való felzárkózás terén, mert döntő időkben rossz vagy még rosszabb döntéseket hoztunk. (...)
2010 után sok mindent megértettünk, de nem mindent, ami a sikeres felzárkózáshoz szükséges.
Értjük a pénz világát, értékeljük a forintot, csökkentjük az állam adósságát, pénzbőséget teremtünk a gazdaságban, nem erőltetjük az euróhoz a csatlakozást, nem kérünk a külső megszorítási tanácsokból és kiszámítható pénzügyi környezetet tartunk fent.
A geopolitikai kihívásokra is jó válaszokat adunk, mert már számolunk az Amerikai Birodalom helyi érdekeivel, kivédjük az Unió túlzásait, falat húzunk a nemkívánatos migráció elé, régiós szövetséget építünk a V4 csoporttal, elismerjük Oroszország helyét Európában, a keleti nyitással összekötjük térégünket Kínával és Ázsiával.
Kevésbé értjük azonban a technológia új kihívásait. Még nem értjük, hogy teljes versenyképességi fordulat nélkül a hozzánk érkezett import tőke csak szigetként működik tovább, mert nincs hová kötődnie.
Nem értjük, hogy a világ élvonalába /első 200 közé/ tartozó egyetemek nélkül az új technológia nem képes tartósan mozgatni a felzárkózást. Amint azt sem értjük, hogy az állami egészségügy mai működésével nem lehet népesedési fordulatot elérni.
Változzunk és változtassunk sokkal bátrabban, mert: A kincs, amit keresel, éppen abban a barlangban rejlik, ahová félsz belépni / Joseph Campbell / - írta.