• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Globális átrendeződés jöhet

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Valószínűsíthető, hogy 10 év múlva már Kína lesz az Egyesült Államok közvetlen kihívója a kutatás-fejlesztési vetélkedésben.

Miközben az Európai Unió folyamatosan az Egyesült Államokkal és Japánnal próbál lépést tartani a globális innovációs versenyben, elfelejtkezik arról, hogy az egyelőre még hátrébb lévő versenyzőkre is vessen egy pillantást. Pedig valószínűsíthető, hogy 10 év múlva az EU-t "átugorva" már Kína lesz az Egyesült Államok közvetlen kihívója a kutatás-fejlesztési vetélkedésben – állapította meg nemrég egy uniós tanulmány.

A kínaiak előretörése ugyanakkor nemcsak az EU, de hosszabb távon az USA pozíciójára is fenyegetést jelent. Az elnök által kinevezett és a washingtoni kongresszus jóváhagyásával működő nemzeti tudományos tanács (NSB) nemrég kiadott helyzetértékelése szerint az USA dominanciája a globális innovációs versenyben "jelentősen lemorzsolódott" a kínai és más ázsiai államok által alkalmazott agresszív tudományos politika következtében. Az NSB erőteljes aggodalmának adott hangot a jelentésben amiatt, hogy Kína, illetve a többi nagy ázsiai gazdaság teljesen maguk mögé szorítják az USA-t az úgynevezett tiszta technológiák, vagyis a megújuló energiával, energiahatékonysággal, hulladék- és szennyvízkezeléssel és hasonló területekkel kapcsolatos iparágakban.

Az Egyesült Államok domináns szerepét ugyanakkor egyelőre még nem lehet megkérdőjelezni. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legutóbbi, januárban kiadott technológiai és tudományos felmérése szerint az Egyesült Államok adta a k+f kiadások növekedésének 40 százalékát az összes tagállam körében. Az USA-ban jegyezték be ezenfelül 2004 és 2006 között a világszerte kidolgozott összes gyógyszeripari, illetve nano- és biotechnológiai szabadalom több mint 40 százalékát, miközben Kína és India együttesen érték el csak az 5 százalékot.