Egy texasi ember bevette a Motorpharma vadonatúj piruláját, rég született ekkora gyógyszerkutatási siker Magyarországon, mint most.
Október 12-én megkezdődött a humánklinikai vizsgálatok első fázisa, amikor egészséges önkéntesekben próbálják ki a Motorpharma gyógyszerjelöltjét, hogy kiderüljön, vannak-e mellékhatásai vagy kockázatai. A Málnási-Csizmadia András és Gyimesi Máté vezette kutató csapat tagjaival épp ezen a napon beszélgetett a forbes.hu. Különösebben nem izgulnak, patkányon, kutyában és disznóban már nagyon biztonságos volt a szer Budapesten és Amerikában is.
Ha most 64 egészséges emberi tesztalanyon és fokozatosan emelt dózisban is biztonságosnak ítéltetik, akkor mehet tovább a Fázis II. vizsgálatokra (várhatóan jövő tavasszal). Ott már 100–200 beteg – ez esetben súlyos és krónikus izomgörcsökkel élő – emberben mérik a hatásosságát. Majd ideális esetben nagy betegszámnál is bizonyítják (Fázis III.), hogy piacképes gyógyszerjelöltről van szó.
A molekulacsalád amerikai szabadalmat kapott (csak ez több százezer dollárba került), és ezzel az ELTE történetének első elfogadott amerikai szabadalma is megszületett. Ehhez fogható siker a Richter depresszió elleni fejlesztését (cariprazine) leszámítva a második világháború óta nem volt Magyarországon.
Arra meg még egyáltalán nem volt példa, hogy belátható (néhány éves) közelségbe kerüljön az, hogy egy nemrég indult kis magyar startup gyógyszerével gyógyítsanak majd 15 millió embert a világon. Nagyjából ennyien szenvednek stroke, agyi- és gerincsérülések, szklerózis multiplex, cerebrális parézis és más idegrendszeri sérülések utáni izomgörcsökben, az ő görcseiket lazíthatja és adhat nekik egész más életminőséget az a kis pirula, amit a texasi önkénteseken már tesztelnek. További részletek a teljes cikkben