A beruházási kockázatok növelésével akarják fokozni a befektetést, ami súlyos károkat okozhat az iparban.
Az Európai Unió évente 2 milliárd euró kutatás-fejlesztési befektetéstől eshet el a gyógyszeriparban, ha a blokk elfogadja az ágazat szabadalmi rendszerére vonatkozó legújabb törvénycsomagot – írta a Bloomberg nyomán a vg.hu.
Az Európai Bizottság az új gyógyszerek szabadalmi oltalmának időtartamát a megszokott nyolcról hat évre rövidítené le egy széles körű ágazati terv részeként, amelynek célja az innováció fellendítése, valamint a megfizethető hozzáférés lenne – sok kritikus szerint azonban a terv épp az ellenkezőjét fogja okozni.
Ez az intézkedés drámaian le fogja csökkenteni az európai befektetéseket, és kétségtelenül tovább fokozza majd azt a tendenciát, amelynek következtében a kontinens az elmúlt két évtizedben elvesztette a kutatás-fejlesztési (k+f) beruházások negyedét – írta a közleményében a Gyógyszeripari Vállalkozások és Egyesületek Európai Szövetsége (EFPIA).
Az unió a koronavírus-járvány és az azzal járó komplikációk után jelentősen átalakítaná a belföldi gyógyszeripart, hogy egy jövőbeli pandémiánál ne alakuljon ki hiány az életmentő szerekből. A bizottság azonban furcsán, a beruházási kockázatok növelésével akarja fokozni a befektetést, ami súlyos károkat okozhat az iparban.