Már ezek alapján is többen haltak meg tavaly kórházi fertőzésben, mint a közutakon, bár igazolni akkor csak azt tudtam, hogy közleményében az OTH az adatokkal trükközve közölhette csak azt az örömteli hírt, hogy javul a helyzet. A valóság ezzel szemben az, hogy a helyzet romlik – írja a Medical Online szakírója,
Tarcza Orsolya – cikke nyomán a
444.hu portálja.
A kórházi fertőzések abszolút száma ugyan csökkent, de arányuk növekedett. A számokat nehezen lehetett összeegyeztetni a kézfertőtlenítőszer-használatra vonatkozó statisztikákkal is, és szembetűnő volt, hogy milyen alacsony a halálozási arány.
A kórházi fertőzéseknek tulajdonított halálozásnak is. Mint írja, a Clostridium Difficile okozta fertőzések (CDI) okozta halálozásoknál nagyon magas a nem ismert halálok, a jelentésben 664 ilyen esetet írnak le, míg csupán az esetek 12 százalékában regisztrálták, hogy a CDI közvetve vagy közvetlenül hozzájárult a beteg halálához.
Ugyanez az arány Angliában és Walesben, ahol a kormány kiemelt programja volt a kórházi fertőzésekkel szembeni küzdelem, már 41 százalékos. Ha a szigetországi arányokkal számolnánk, csak CDI miatt 703 halálesetnek kéne szerepelnie a jelentésben.
Többnek, mint a 2015-ös jelentésben a CDI-nek, multirezisztens kórokozóknak (MRK) és véráramfertőzéseknek (VÁF) tulajdonított összesen 691 haláleset.
Hogy miért becsülhetik ennyire alul a jelentés a kórházi fertőzések okozta halálesetek számát? Tarcza elemzése szerint az adatok arra engednek következtetni , hogy nem megfelelő a mikrobiológiai surveillance, azaz a fertőzéseket mikrobiológiai vizsgálatok hiányában nem igazolják, vagy ha igazolják is, nem jelentik - ez a probléma már tavaly is felmerült.
Tarcza szerint az is jellemző, hogy Magyarországon a halottvizsgálati bizonyítvány legfejlebb műtéti szövődményként tesz említést az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésről, nem a halál közvetett vagy közvetlen okaként. Éppen ezért fontos lenne a halottvizsgálati bizonyítvány kiegészítése az egészségügyi ellátással összefüggő halálokkal - erre a magyar bizonyítványon nincs külön fejezet -, illetve az is fontos lenne, hogy a kórházi ellátással összefüggő fertőzés és járvány során elhunyt pácienseket mindenképpen boncolják is.