Az oltatlanoknál az immunválasz nem biztosított széles körű, robusztus védelmet más törzsekkel szemben.
Amerikai kutatók friss tanulmánya szerint a koronavírus omikron variánsával megtörtént fertőzés nem biztosít hosszú távú immunitást más variánsokkal szemben – írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény nyomán a 24.hu. A Nature szaklapban megjelent tanulmány szerint a kutatók vérmintákat és egeres kísérleteket használtak arra, hogy megállapítsák, mennyire jelent erős immunitást az, ha valaki átesett az omikron-fertőzésen.
Ahogy a SARS-CoV-2 omikron változata 2021 végén és 2022 elején az egész világon elterjedt, anekdotikus bizonyítékok gyarapodtak arra vonatkozóan, hogy kevésbé súlyos tüneteket okoz, mint a korábban domináló delta variáns. A tudósok azonban kezdetben nem voltak biztosak abban, hogy miért van ez, vagy hogy egy gyengébb fertőzés hogyan befolyásolhatja a COVID-19 elleni hosszú távú immunitást.
Az omikron viszont magában gyenge immunválaszt vált ki – derült ki az új kutatásból. Az oltottaknál ez az immunválasz némileg megerősíti a védelmet a többi variánssal szemben, az oltatlanoknál azonban ez az immunválasz nem biztosított széles körű, robusztus védelmet más törzsekkel szemben.
A teljes cikk a 24.hu portálon olvasható.