A KSH adataiból úgy tűnhet, hogy a tavalyi intézkedéscsomag nem hozta meg a gyerekvállalási kedvet, de ez nincs teljesen így.
Szakembereket kérdeztünk arról, hogy mennyire képesek a különböző kedvezmények ösztönzőleg hatni a családalapításra, és milyen egyéb szempontok játszanak még szerepet abban, hogy egy pár akarjon babát – írja az mno.hu portálja.
Idén februárban némi örömre és halvány reményre adott okot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) születésszámról szóló adata, mely szerint a tavaly január és december között született gyermekek száma 2811-gyel, 3,2 százalékkal haladta meg a 2013-as adatokat. A javulni látszó tendenciáról az adat nyilvánosságra kerülése után, az mno.hu portálja még februárban megkérdezte Kapitány Balázst, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatóhelyettesét. A demográfus akkor úgy nyilatkozott: a 3,2 %-os növekedés örömteli, de akár a szokásos ingadozásba is belefér, és fél év múlva okosabbak leszünk valamivel, ugyanis ekkorra várható, hogy a 2014 januárjában bevezetett, elég komoly népesedéspolitikai intézkedéscsomag, a gyed extra esetleges hatásai elkezdjenek kirajzolódni. Azóta eltelt fél év, a KSH pedig augusztus 27-én előrukkolt a friss adatokkal, amely nem hozta a várt növekedést.
A jelentés szerint ugyanis január–júniusban 44 167 gyermek született, ami mindössze 2 százalékos növekedés az elmúlt év azonos időszakához képest, ráadásul az utolsó hónapban csökkenés figyelhető meg a 2013 júniusában mért adathoz képest.
A most nyilvánosságra hozott adatok egyáltalán nem jelentenek áttörést, mindössze gyenge növekedés rajzolódik ki belőlük – mutatott rá Kapitány Balázs, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a szolid növekedés mögött ugyanakkor nagyon úgy tűnik, hogy jelentős társadalmi átrendeződés figyelhető meg. Vannak olyan csoportok ugyanis, amelyeknél a gyermekvállalási kedv 20 százalékkal növekedett 2010-hez képest, míg másutt jelentős csökkenés volt megfigyelhető.
Kapitány Balázs – mivel az adatok elemzését még most végzik – egyelőre nem kívánta elárulni, melyik csoport ez, azt mindenesetre elmondta, hogy a magasabb iskolai végzettségű családok körében jelentősen megnőtt a harmadik gyermek vállalásának esélye, ami a demográfus szerint a családi adókedvezmény hatásának tűnik.