Azoknak is meséljenek a múlt tárgyai, akik nem látják.
Ezzel a szándékkal tart foglalkozásokat a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum vakoknak és látássérülteknek. Az „Ujjak hegyén" elnevezésű tárlatukkal várják azokat a fogyatékossággal élőket, akiket vizuális ingerek nélkül is el tudnak kalauzolni egy másik világba. Őszi Zoltán múzeumpedagógus a régészet, Pisztora Zsófia osztályvezető pedig a néprajz rejtelmeibe avatja be a látogatókat – írja a sonline.hu portálja.
Megyénk múltját mutatják be a rendhagyó tárlaton, kik és hogyan éltek Somogyban az évszázadok alatt. A tárgyi emlékek felszíne is sok információt ad annak, aki nem a szemével érzékel. Őskori kerámiák mintáit tapinthatják ki, és azt is, hol vannak az edények összeragasztva. A csontokból, például egy gumós zápfog állapotából megmondható, hogy fiatal vagy idős emberé volt. A néprajzi tárgyak közül faragásokat, vászon és len ruhaanyagokat foghatnak kézbe – nyilatkozta Őszi Zoltán.
Olyan tárgyakat is kézbe adunk ilyenkor, amelyeket máskor üveglap mögött, vagy raktáron kell tartanunk, és normál körülmények között nem érintheti akárki, sokszor még mi magunk is kesztyűt húzunk műtárgyvédelmi okokból. De ha élményt akarunk adni a vakoknak és gyengénlátóknak is, félre kell tennünk a formaságokat. Nyugodtan végigtapogathatják a tárgyakat, inkább majd megtisztítjuk – emelte ki Őszi Zoltán.