• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermeki szinten a magyar betegek egészségértése

Lapszemle 2025.02.21 Forrás: MedicalOnline
Gyermeki szinten a magyar betegek egészségértése

Az egészségértés és az adherencia kéz a kézben járnak: a beteg akkor lesz együttműködő, ha érti a kezelésével kapcsolatos információkat.

Egy 12 éves gyerek szintjén kell kommunikálni a magyar betegekkel – hangzott el egy csütörtöki konferencián, ahol az egészségműveltség és egészségértés kérdéskörét körbejárva az is kiderült, hogy 100 magyarból mindössze 11 képes megfelelő szinten értelmezni az orvosi utasításokat, tájékoztatókat, terápiás javaslatokat, írja a MedicalOnline.

A betegek 42 százaléka nem tudja értelmezni, mit jelent pontosan, hogy „éhgyomorra érkezzen” a vizsgálatra – hangzott el a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság (MEMT) csütörtöki, Páciens-kommunikáció és betegedukáció konferenciáján, ahol Lengyel Lívia egészségügyi közgazdász előadásából az is kiderült, az egészségértés szintje Magyarországon rendkívül alacsony: 100 betegből mindössze 11 tudja csak kiválóan értelmezni az orvosi utasításokat, vagy terápiás javaslatokat.

Az egészségértés alacsony szintjére utalnak a hiányosan vagy pontatlanul kitöltött betetgfelvételi lapok, vagy a gyakran elmulasztott vizsgálati időpontok is, amit csak tetéz, hogy a páciensek gyakran nem a megfelelő szakembernél, hanem a közösségi oldalakon keresnek magyarázatot és megoldást egészségi állapotukkal, kezelésükkel kapcsolatban. A social média betegcsoportjaiban laborleletet értékelnek, (félre)diagnosztizálnak, és olyan terápiákat, házi praktikákat javasolnak, amelyek esetenként az érdemi, szakszerű ellátást is megnehezítik. Míg az Európai Unióban a betegek fele fordul tanácsért Dr. Google-höz, 10-ből 7 magyar ezen a platformon keres információt az egészségével kapcsolatban – sorolta Lengyel Lívia.

A szakzsargon és a latin szavak mellőzésével, magyarul kell kommunikálni a beteggel írásban és szóban egyaránt, a betegút során többször, több csatornán ismételve ezeket – hangzottak a tanácsok az egészségértés javítására. – A betegekkel egy 12 éves gyerek szintjén kell kommunikálni, egyértelmű, könnyen érthető utasításokat adva. Az egészségértés és az adherencia kéz a kézben járnak, a beteg akkor lesz együttműködő a terápiában, ha jól érti a kezelésével kapcsolatos információkat – mondta a szakember.

A modern orvostudomány csak akkor képes hozni a kezeléssel a kívánt eredményt, ha a betegek is megfelelő oktatást kapnak, ám nem elvárható, hogy a jelen oktatási és ellátási sémák mellett a páciens önállóan tudja teljesíteni azt a kihívást, ami az előírt terápia számára jelent – fogalmazott Tarczi Lívia, a Sárvári Szent László Kórház munkatársa. Hangsúlyozta, hogy az ellátással kapcsolatos információk tervszerű átadásával, a tájékoztatással és betegoktatással aktív szerepbe helyezhető a páciens, amivel a terápiával kapcsolatos döntéseiben támogatható, a tudatos beteg pedig egyúttal nagyobb betegbiztonságot is jelent.

További részletek a MedicalOnline-on.