• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermekszülés, pozitív élményekkel

Lapszemle Forrás: baon.hu

Mit is jelent a pozitív szülésélmény? Miért csodálatos az anyatej? Milyen pluszt nyújt a babának a hordozás vagy a babamasszázs?

Erre mind-mind választ kaphatnak azok, akik bekapcsolódnak a Babaváró kedd esték ingyenes rendezvénysorozatba. Új, információkban gazdag ingyenes előadássorozatot indított útjára kedden a TANDEM Kapcsolatműhely az ifjúsági otthonban. A rendezvény megálmodója, fő szervezője és egyik előadója Néma Attiláné Ella szülésfelkészítő, dúla. Miben más ez az előadássorozat? Mi a célja? Többek között erről is beszélgettünk az ismert szakemberrel  - írja a baon.hu portálja.

- Honnan jött az ötlet?

- Már régen megfogalmazódott bennem és több szakember barátomban, hogy olyan városszintű információs estet hozzunk létre, amely megismerteti a kismamákat és a még anyaságra, apaságra, sőt a nagyszülőségre készülőket a korszerű és egyben családbarát szemlélettel. Olyan témákról tartunk előadásokat, melyek segítik a szülésre való felkészülést, a szoptatást, majd a babával való mindennapokat. Az ifjúsági otthon támogatásával mindezt ingyenesen, hogy mindenkihez eljuthassanak az alapvető információk.

– Napjainkban információdömping van az internetnek köszönhetően. Miben látja a legnagyobb hiányt? Miben nyújthat pluszt egy-egy előadás?

– A rengeteg információ között nem könnyű kiigazodni. A mi kultúránkban jellemzően a saját gyermekünk az első, akin láthatjuk milyen egy újszülött, hogyan viselkedik. Általában nincsenek a szoptatásról, babaápolásról, vagy akár a babasírásról előzetes tapasztalataink, direkt mintáink, vizuális élményeink. Ha a neten rákeresünk egy-egy témára, egy sürgető aktuális problémára, egymásnak ellentmondó cikkeket találhatunk ugyanarról a dologról. Emellett egy újdonsült anyukának mindenki tanácsot ad, az orvos, a védőnő, az édesanyja, az anyósa és a barátnői. Sokszor öten ötfélét mondanak például egy hasfájásra, vagy arra, mit tegyen a síró gyermekkel.

– Önök milyen irányvonalat képviselnek az előadásokon?

– Tudományos alapokon nyugvó korszerű és családbarát információkkal szeretnénk segíteni az előadásra érkezőket, érintve a különböző nézeteket, hogy minden család maga hozhassa meg a számára legmegfelelőbb döntéseket. Az elmúlt 20-30 évben sokat változott a világ, érdekes módon a szülészet és az újszülöttellátás is, amiről azt gondolnánk, nem lehet sokféleképpen csinálni. Bebizonyosodott, hogy a természetes a legbiztonságosabb, a természetes módszereknek sok előnye van, persze megfelelő szaksegítséggel a háttérben. A testi szinten túl szerencsére az érzelmi szempontok is egyre inkább előtérbe kerültek az elmúlt években. Az a családbarát szemlélet, amely az emberi kapcsolatokat, a kötődést erősíti, a családokat partnerként segíti és nem hatalmi pozícióból. A kórházak is ebbe az irányba tesznek lépéseket, ha nem is egyforma ütemben. Munkám során magam is jó kapcsolatot ápolok több kórházzal, így látom a különböző lehetőségeket.