Rájöttek, a terápiarezisztencia összefügg a daganatsejteket körülvevő kötőszövet fizikai keménységével.
A tömör sejtközötti állomány módosításával leküzdhető lehet a hírhedten nehezen gyógyítható hasnyálmirigyrák gyógyszerekkel szembeni ellenállása - írja az origo.hu.
A hasnyálmirigyrák a különösen agresszív és nehezen kezelhető rosszindulatú daganatok közé tartozik, nem utolsó sorban azért, mert gyakran ellenálló a kemoterápiával szemben. Most a Stanford Egyetem kutatói kiderítették, hogy ez a terápiarezisztencia összefügg a daganatsejteket körülvevő kötőszövet fizikai keménységével és e szövet sejtközötti állományának kémiai összetételével. A Nature Materials anyagtudományi szakfolyóiratban publikált közlemény rámutat, hogy a terápiával szembeni ellenállás legyőzhető, és a szerzők lehetséges új célpontokat jelölnek ki a jövőbeni hasnyálmirigyrák-terápiák számára.
Azt találtuk, hogy a merevebb szöveti környezet a hasnyálmirigyrák-sejteket ellenállóvá teszi a kemoterápiával szemben, míg a lágyabb szövetben a daganatsejtek jobban reagáltak ugyanarra a kezelésre – fejtette ki Sarah Heilshorn, a Stanford anyagtudományi mérnöke és a cikk rangidős szerzője. – Eredményeink a hasnyálmirigyrák kezelésében komoly orvosi kihívást jelentő kemorezisztencia leküzdésének ígéretes új irányvonalát jelölik ki.
További részletek a filmben.