A Soproni Gyógyközpont 600 millió forintos gép-műszer fejlesztési programjával megújult a patológiai osztály eszközparkja.
Az ország egészségügyi intézményei közül mindössze 4 helyen – köztük Sopronban – működik mostantól olyan nagy kapacitású, 250 szövettani metszet egyidejű, digitális feldolgozására alkalmas szkenner (Pannoramic 250 Flash), mely a rutin leletezésben a telepatológia gyakorlati megvalósítását teszi lehetővé. A műszer a hagyományos módon, mikroszkóppal vizsgálható szövettani metszetet számítógépen értékelhető óriásképpé alakítja, amelyet egyszerre akár több szakember is vizsgálhat. A rögzített kórszövettani esetek a világhálón keresztül akár egy távoli számítógépen is elérhetők a szakemberek számára – írja a kisalfold.hu portálja.
A különböző ellátó helyek közti on-line kapcsolat segíti a szövetminták magas szintű, komplex kiértékelését is. A digitális technika rendkívüli előnye, hogy egyszerre kezelhető több száz szövetminta, az összes ahhoz tartozó betegadattal (pl. egyéb képalkotó leletekkel) együtt.
A diagnosztikai munkát segíti a Nyugat-magyarországi Egyetemmel kiépült együttműködés is, hiszen az osztály 5 kiválóan képzett patológusa számára a kórházból elérhető az egyetemi könyvtár adatbázisán keresztül a legfrissebb patológiai szakirodalom.
A pályázati forrásból egy ún. kriosztát készüléket is kapott a patológiai osztály, mellyel fagyasztott metszeteket lehet előállítani. Az eljárás a hagyományos szövettani elemzésnél jóval gyorsabb, ezért elsősorban a műtétek alatt kivett szövet vagy sejtminták azonnali analizálására használják. A különféle sebészeti beavatkozások közben csőpostán átküldött vizsgálati anyagok gyors (kb. 10 perces) elemzése nemcsak a diagnózis megállapítását segíti, hanem a műtét további kimenetelét is meghatározza.
Az osztályra érkezett egy automata szövetfeldolgozó berendezés is, mellyel egyszerre akár 120 szövettani minta kémiai előkészítése történhet meg. A műszer a kis próbakimetszések (biopszia) során nyert vizsgálati anyagok feldolgozását lényegesen gyorsítja, így a betegek is hamarabb kapják meg leleteiket. Az eszközállomány egy új mikrotómmal is gazdagodott, amivel a szövettani metszeteket készítik. A beruházás részeként az osztály holttesthűtő kapacitása nyolc új férőhellyel bővült.
A mostani eszközfejlesztés hozzájárul a diagnosztikai folyamatok gyorsításához, lerövidíti a leletátfutási időt és elősegíti a betegellátás színvonalának további javulását – jegyzi meg a portál.