Akad néhány olyan, látást érintő panasz is, ami gyors segítségkérést indokol.
Bár a szemproblémák többségét ráér a rendelési időben, esetleg néhány nap elteltével megmutatni az orvosnak, akad néhány olyan panasz is, ami gyors segítségkérést indokol. Ilyen a glaukómás (zöld hályog) roham is – mondja dr. Radó Gábor szemész főorvos. E kór gyors következménye a látóideg károsodása. Ilyenkor a csarnokzug elzáródik, a csarnokvíz nem tud elfolyni. Tünetei meglehetősen markánsak: előbb fénykörüli szivárványkarika-látás, utóbb látásromlás, erős szemfájdalom, ám mindezt gyorsan háttérbe szoríthatják a test más pontjait is befolyásoló általános tünetek: erős hányinger, hányás, a szemfájásból kiterjedő fejfájás. Rohamra hajlamosít a sekély szemcsarnok, ez a távollátó szemek sajátossága – olvasható a Népszabadság, Tünet című rovatában.
Ijesztő és sürgősen ellátandó szembetegség az ideghártya, a retina leválása is. Ha az ideghártya leválik az alatta fekvő hártyáról, a levált területen elvész a látás. Problémát okozhat, hogy a retinaleválás nem fáj. Megelőző tünete lehet a villámlátás, koromeső látása a leválást megelőző néhány napban. A látótérben ezután egy „függöny" jelenik meg. Amikor az éleslátás központját ez a függöny már eltakarja, a látás jelentősen megromlik – húzta alá a szakember, aki szerint már a villámok jelentkezésénél sürgős vizsgálatot kell kérni, nagyon fontos, hogy valamennyi tünetet megismerjen a vizsgáló orvos. A retinaleválás oka lehet a szemet korábban ért ütés, erre a betegségre hajlamosít a rövidlátás, és előfordulhat szürkehályog-műtét utáni késői szövődményként is.
A harmadik sürgősségi szemészeti betegség az ideghártya verőerének elzáródása. Ez az ér a szem legfontosabb tápláló ere, károsodása egészen drámai módon kezdődik, a beteg szinte percre pontosan meg tudja mondani, hogy mikor ment el a látása. Ha ez bekövetkezik, minden perc számít.