• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ha kifogynak az ágyakból, új országot keresnek a betegeknek

Lapszemle 2021.03.30 Forrás: nepszava.hu
Ha kifogynak az ágyakból, új országot keresnek a betegeknek

A súlyosbodó hazai helyzet miatt egyre több magyar keres magánúton európai ellátási lehetőségeket.

Míg a Covid-járvány első hulláma alatt távolban rekedt polgárok hazaszállításában támogatták egymást az országok, mostanra a túlterhelt egészségügyi rendszereik segítik egymást. Olykor súlyos betegek kezelését is átvállalják. Az Európai Bizottság tavaly októberben 220 millió eurót különített el arra, hogy az uniós országok szükség esetén kisegíthessék egymást, ha valahol kimerülnének a kapacitások - írta a népszava.hu.

Az országok közötti légi-betegszállítással foglalkozó TrustAir ügyvezetője, Túri Péter tapasztalatai szerint már az első hullámban is előfordult betegátadás. Akkor jellemzően az osztrák és német kórházak fogadtak olyan francia és olaszországi Covid-fertőzötteket, akiknek a saját országukban már nem lehetett biztosítani a megfelelő ellátást. Az újabb tömeges betegtranszportok tavaly október közepén indultak meg. Jellemzően délkelet-európai országok - köztük Románia, Koszovó, Bulgária és különösen nagy számban Albánia – kértek és kaptak is ilyen jellegű segítséget. Tavaly ősztől év végéig mintegy 550 kórházi ellátásra szoruló albán fertőzöttet vettek át a törökországi intenzív osztályok, és több tucatnyian olaszországi intézményekbe kerültek. Emellett osztrák, német kórházak is vettek át kritikus állapotú pácienseket.

„Eddig félszáz ilyen beteget szállítottunk, olykor a kórházi ágytól a kórházi ágyig” – mondta a lapnak Túri Péter, aki maga is sürgősségi orvos. – Jellemzően a betegeket a repülőtéren veszik át és egy speciális kapszulában szállítják a fogadó ország repülőteréig. A gépen a betegek általában kevés kivétellel altatásban vannak az utazás ideje alatt. Orvos felügyeli a szállítást. Eddig két alkalommal kellett útközben kinyitni a kapszulát, mindkét esetben a beteget újra kellett éleszteni, és ez mindkét alkalommal sikeres volt.

Most a harmadik hullámban a balkáni országok mellett már Csehország és Szlovákia is kért nemzetközi segítséget. A cseheknek Lengyelország ajánlott 200 ágyat, Németország 19 és Svájc 20 páciens ellátását vállalta. Még Csehországból sem indult meg a betegek külföldre küldése, egyelőre országon belül próbálják őket oda vinni, ahol van még szabad hely. További részletek a cikkben