• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ha nincs munka, gyerek se lesz

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Újabb negatív születésrekord dőlhet meg az idén Magyarországon.

Az első fél évben 41 ezer gyerek született, nyolc százalékkal kevesebb, mint 2010 azonos időszakában. Becslések szerint az idei születésszám 85 ezer körül alakul, ami a hazai statisztika történetének legalacsonyabb gyerekszáma.

Százhetvenmilliárd forint: ennyi marad a családoknál a gyerekek után járó adókedvezmény bevezetésével. De a kormány nem csak ennyit áldozott a gyerekvállalási kedv növelésére: visszaállították a gyest kettőről három évre, folytatják az előző kormányok által megkezdett bölcsődeépítési programot, járulékkedvezményt adtak a munkáltatóknak az anyák részmunkaidős foglalkoztatásáért.

A szakemberek úgy vélték, leginkább a jól kereső, kétgyerekes párokat ösztönözheti a gyerekek után járó adókedvezmény a harmadik utód vállalására. S bár a szegények gyermekvállalása csökkenhet, valamivel több gyerek születhet a következő két évben, mint 2010-ben. Egyelőre úgy tűnik, tévedtek.

- Bár a júniusi és a júliusi adatok kismértékű emelkedést mutatnak, valószínűsíthetjük, hogy idén a tavalyinál is kevesebb gyerek fog születni – mondta Kamarás Ferenc, a KSH főtanácsadója. A szakember szerint egyszerűen érthetetlen, hogy az amúgy is rendkívül alacsony születésszám miért zuhan tovább. Csak feltételezések vannak: az egyik, a tavaly májusban kezdődő csökkenés oka, hogy 2009 tavaszán háromról két évre csökkentették a gyes időtartamát. Az új szabály a 2010. május elseje után született gyerekekre vonatkozott.

– Feltűnő egybeesés, hogy előtte még emelkedett is némileg a születések száma, aztán egyik hónapról a másikra lezuhant – állítja.

Kamarás Ferenc emlékeztet, hogy manapság a társadalom jelentős részénél a gyerekvállalás rendkívül tudatos döntés. Szerinte a gyesről szóló döntés hatására a gyerekvállaláson gondolkozó párok egy része előre hozta, a többiek pedig elhalasztották a családbővítést. Úgy tűnik, hogy még most is halogatják, annak ellenére, hogy egy évvel ezelőtt az Orbán-kormány visszavonta a rendeletet.

– Sajnos egy intézkedés negatív hatása azonnal jelentkezik, a pozitív hatásokra viszont sokat kell várni – hangsúlyozza a szakember, aki szerint ugyanez a helyzet a gyerekek után járó adókedvezményekkel is. Ha ennek lesz valamilyen pozitív hatása a termékenységre, az is csak később jelentkezik. Már ha jelentkezik, mert az a nagy létszámú harmincas generáció, amelyik még halogatja a családalapítást, hamarosan kifut az időből.