A beteget nem érdekli kié a műtőlámpa, ő csak gyógyulni akar - hangsúlyozta a VOSZ egészségügyi tagozatának elnöke.
Az állami egészségügy problémái áthatják a magánszektort is, s amíg az előbbi rendbetételére nem lesz kellő politikai bátorság, addig az utóbbi sem nagyon boldogulhat – derült ki a Porfolio Private Health Fórum 2024 konferenciáján, írja a Népszava online.
- Nincs magán és állami, csak egyetlen egészségügyi szektor van, az, amelyik a beteget meggyógyítja – hangsúlyozta Fábián Lajos, a VOSZ egészségügyi tagozatának elnöke, a TritonLife csoport társalapító tulajdonosa, aki szerint a beteget nem érdekli kié a műtőlámpa, ő csak gyógyulni akar. Az ellátórendszer kritikus területei közé sorolta egyebek mellett a kiszámíthatlan jogi környezetet, a finanszírozási nehézségeket, a széthulló, gazdaságtalanul működő, s egyre foghíjasabb szolgáltatásokat. Megjegyezte: az állam számára is megterhelő, és a betegekre is veszélyes intézményeket csukva kell tartani – utalva arra a jelenségre, hogy teljesen kiszámíthatatlan, hogy az orvos és a szakdolgozó hiány miatt, mikor, hol kényszerülnek egy-egy ellátást végleg vagy átmenetileg szüneteltetni.
A betegutak javulását reméli az alapellátás tervezett szerkezeti, finanszírozási és szakmai átalakításától Békássy Szabolcs, országos kollegális vezető, a VOSZ alapellátási szekciójának elnöke. A változás a körzetek átszabásával kezdődik, miután az önkormányzatoktól átkerült a körzetkialakítás az OKFÖ hivatalához, nagyobb az esélye, hogy gazdaságilag fenntarthatóbb körzetek jönnek létre, és ez lépés hozzásegíthet az üres körzetek mérséklődéséhez. Hozzátette: ha a finanszírozás is elmozdul és inkább a teljesítményt díjazza, valamint bővül a háziorvosi kompetencia, akkor a betegutak is megváltozhatnak.
Nem lesz senkinek érdeke a pácienseket tovább küldeni, ahelyett, hogy helyben megoldaná azt a problémáját, amit tud. Ez segíthet lebontani a kórházcentrikus ellátórendszert.
További részletek a nepszava.hu-n.