Nincs két egyforma ügy, és nincs még állandó, kialakult bírói gyakorlata ezeknek a büntetőügyeknek.
„Három nappal azelőtt még orvosként dolgoztam és emberéletekről döntöttem, aztán a bíró döntött az én életemről, mert ha börtönbe megyek, az biztos, hogy nem jövök ki élve”– emlékezett vissza egy orvos arra, amikor 14 hónappal ezelőtt két hónapos megfigyelés után rajtaütöttek, miután hálapénzt fogadott el a betegeitől. Az orvos szerint valószínűleg belső feljelentés érkezhetett a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) Központi Védelmi Igazgatóságához, mert olyan információkat tudtak, amiket csak a munkatársai ismerhettek. Az orvos három napig volt rendőrségi fogdán, az ügyészség indítványozta a letartóztatását, végül házi őrizetbe került, és azóta is ott van, immár 15. hónapja - hozza példaként az esetet a telex.hu a témával foglalkozó összeállításában.
A lap által megkérdezett egészségügyi dolgozók példáiból kiindulva a hálapénz elfogadásával lebukó dolgozók mind rendkívül súlyos szankciókra számíthatnak: korábban hónapokig megfigyelték őket, a rajtaütés után azonnal megszűnik a munkaviszonyuk az állami ellátásban, van olyan, aki magánban sem dolgozhat tovább.
Persze a hálapénz elfogadásának is vannak árnyalatai. Gyakorlati példával szemléltetve: lehet, hogy valaki tízezreket kér egy betegtől, és ezért cserébe előre veszi a műtéti listán, másnak néhány száz forintot ad a betege, esetleg egy nagyobb ajándékcsomagot hagy köszönetképpen az asztalán. Nincs két egyforma ügy, és nincs még állandó, kialakult bírói gyakorlata ezeknek a büntetőügyeknek – mondta Marjay Zsolt ügyvéd.
A lap beszélt olyan orvossal is, akinek munkahelyére tavaly ment ki a rendőrség. Elmondása szerint nem volt szó tettenérésről, több munkatársával együtt már hónapok óta megfigyelték a rendelőjüket. A kivonulás után az orvosnak egyből be kellett mennie a rendőrségre vallomást tennie, aztán hazaengedték.
Az orvos nagyjából 6-7 esetben fogadott el néhány tízezer forintot. A kamerafelvételeken az látszódott, ahogy a betegek különböző tárgyakat dugdostak az orvos zsebébe. Az orvos elmondása szerint volt olyan kollégája, akit ötezer forint miatt, mást 1500 forint miatt mentettek fel.
„Az teljesen jogos, hogy van egy törvény, amit megszegtem. Azzal viszont nem értek egyet, hogy maga a törvény ennyire szigorú” – mondta. Azt ő is elítéli, ha egy orvos kedvezményekért cserébe kér pénzt a betegétől, ő azonban állítása szerint soha senkit nem kezelt máshogy azért, mert pénzt kapott tőle, nem élvezett elsőbbséget egyetlen betege sem.
Az orvos azt is nehezményezte, hogy mielőtt kiment hozzájuk a rendőrség, bekamerázták a rendelőjüket, és hónapokig megfigyelték őket. Az orvos szerint ez etikátlan és túlzó, „itt amputált mellel, kivezetett béllel voltak a betegek. Ezt egy kábítószer csempésznél vagy sorozatgyilkosnál tudnám elfogadni.”
Továbbiak a teljes cikkben