Egy törvény engedi, egy másik tiltja az egészségügyben dolgozóknak is a hálapénz elfogadását.
Legalább egy éve vitatkoznak a szakemberek, bűncselekménynek számít-e, hogy a betegek hálájuk jeléül, utólag pénzt vagy bármi egyebet adnak az őket ellátó egészségügyi dolgozóknak. Érvek egyik, másik álláspont mellett is bőven akadnak, az egyik legérdekesebb véleményt éppen lapunkban fogalmazta meg korábban dr. Berke Gyula, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki a Munka Törvénykönyvét előkészítő bizottság tagjaként közreműködött a hálapénz elfogadását is érintő szabály kidolgozásában – olvasható a Heves Megyei Hírlap – online oldalán.
Dr. Berke Gyula egyebek mellett elmondta, a munkaadók érdeke, hogy az alkalmazottak ne tehessenek szert náluk titkos jövedelemre, a munkavállalóké pedig az, hogy a fizetésükbe ne kalkulálják be eleve a borravalót, vagyis a szabályozás elsősorban az úgynevezett borravalós szakmákra vonatkozik. Tehát nem az volt a hálapénz-szabályként elhíresült bekezdések célja, hogy annak elfogadását lehetővé tegye. A gyakorlat azonban ellentétes az eredeti szándékkal, ennek oka, hogy Magyarországon a hálapénz intézménye kvázi legális az érintettek, a betegek és az orvosok körében.
A bizonytalan helyzetet mindenesetre a Magyar Rezidens Szövetség is megelégelte, s a Legfőbb Ügyészég állásfoglalását kérte. A napokban ez meg is született. Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője azt közölte, hogy a törvény módosítását kezdeményezték, mert a szabályozás nem egyértelmű, s ez sérti a jogbiztonság követelményét. Így a labda most a törvényhozók térfelén van, nekik kell egyszer s mindenkorra tisztázni, bűncselekmény avagy sem a hálapénz elfogadása.