• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Halkan beszélni is elég a koronavírus terjesztéséhez

Lapszemle 2020.04.21 Forrás: 444.hu
Halkan beszélni is elég a koronavírus terjesztéséhez

Gyakorlatilag minden körülmények között ajánlott a maszkviselés és a zárt terek szellőztetése.

Aggasztó eredményre jutottak az amerikai National Institutes of Health (NIH) kutatói, amikor friss kutatásukban arra jutottak, hogy egy normális hangerővel, nyugodtan beszélő ember beszéd közben olyan aprócska nyálcseppeket ereget magából, melyek csekélyke súlyuk miatt elég ideig lebegnek a levegőben ahhoz, hogy más emberek felszippanthassák - a nyállal együtt az azokban levő vírusokat is. "Egy fertőzött ember aeroszoljai így még jelentős távolságból is veszélyt jelentenek, és zárt térben is, különösen, ha ott rossz a szellőzés" - írta a tanulmányhoz mellékelt kommentárjában Matthew Meselson, a Harvard biológus kutatója.

A kutatásban lézerrel világították meg a beszélő szájából kirepülő aprócska cseppeket, miközben az önkéntes alanyok éppen azt suttogták: "maradj egészséges" - írta az 444.hu.

Míg a tüsszentéskor, köhögéskor keletkező nagyobb cseppek Meselson leírásában "csak rövid ideig maradnak a levegőben, mielőtt a gravitáció hatására leülepednének", szimplán a "lélegzés és a beszéd olyan apró, és sokkal számosabb részecskét képez, melyek túl aprók ahhoz, hogy leülepedjenek". A cseppek olyan aprók, hogy már az a légáram is felkapja és tovább sodorja ezeket, amiket egy nyugodt tempóban sétáló ember kelt - hogy a huzatról ne is beszéljünk.

 vizsgálat során keletkezett még egy rakás érdekes adat. A kísérletben használt példamondat az angol eredetiben "stay healthy" volt, amiben a "th" réshang ejtésekor keletkezett a legtöbb apró csepp. Azt is megfigyelték, hogy egyenes összefüggés van a beszéd hangereje és permet mennyisége között: a hangosan (de még mindig normálisan, vagyis nem üvöltve) beszélők szignifikánsan több cseppet permeteztek szét, mint a halkan beszélők.

A kutatók mindebből azt a következtetést vonták le, hogy igenis tanácsos maszkot viselni a potenciális fertőzöttek közelében, illetve ők maguk is viseljenek maszkot, és fontos megfelelő szellőzést biztosítani a zárt terekben, ahol fertőzött személyek is megfordulhatnak". És mert azt, hogy ki lehet fertőzött, valójában nem tudhatjuk - a fertőzöttek gyakran tünetmentesek, tesztelni pedig a legtöbb országban szinte kizárólag tüneteket, azon belül is súlyosabb tüneteket mutatókat szoktak -, gyakorlatilag minden körülmények között ajánlott a maszkviselés és a zárt terek szellőztetése.