A WHO főigazgatója szerint a megállapodás segítene az országoknak jobban védekezni a világjárványok kitörése ellen, de sok még a vitás kérdés.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai közel állnak a világjárványokra történő felkészülést szolgáló szerződés megszövegezéséhez, erről értesült a Reuters hírügynökség a tárgyalásokban részt vevő forrásoktól szombaton. A WHO szóvivője pedig azt mondta, hogy a megbeszéléseket kedden folytatják – ismertette az MTI beszámolóját a hirado.hu.
Három éve folynak a tárgyalások a világ új kórokozókkal szembeni védelmének megerősítését szolgáló, jogilag kötelező érvényűre tervezett paktumról.
„Az éjszaka folyamán szombat reggel kilenc óráig folytak a tárgyalások, de nem sikerült megoldást találni a vitás kérdésekre” – mondta a genfi megbeszéléseken részt vevő egyik forrás a Reuters-nek. Ugyanakkor egy másik genfi diplomáciai forrás szerint pozitívabb volt a megbeszélések eredménye, ő azt mondta: „Nagy előrelépés történt, … szinte az egész szerződésről sikerült megállapodni, néhány nyitott, de kulcsfontosságú kérdéssel”.
A tárgyaló testület társelnöke korábban azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy „elvben” sikerült megállapodásra jutni.
Az Egyesült Államok Donald Trump elnök februárban kiadott rendelete alapján kilépett a WHO-ból, és nem vett részt a mostani tárgyalásokon sem. A WHO többi 192 tagországa, amelynek képviselői részt vettek a megbeszéléseken, a megállapodás hivatalos elfogadása után szabadon dönthet, hogy ratifikálja-e azt vagy sem.
A tárgyalásokat mindvégig nehezítették olyan – egyebek között az Egyesült Államokból, de Nagy-Britanniából és Ausztráliából is érkező– vádak hogy a paktum alááshatja a nemzeti szuverenitást, mivel túl nagy hatalmat ad egy ENSZ-szervezetnek. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerint viszont a megállapodás segítene az országoknak jobban védekezni a világjárványok kitörése ellen.