Június elsejére szeretnék előrehozni a 2022. január elsejére tervezett béremelést, átlagosan 21 százalékkal kapnának többet a szakápolók.
Olyan kritikus a szakdolgozói létszámhelyzet az egészségügyben, hogy bérügyi okok miatt már egy kollégát sem veszíthet el az ágazat. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) ezért dolgozott ki egy háromlépcsős béremelési koncepciót – mondta a Világgazdaságnak Balogh Zoltán, a MESZK elnöke. Az Egészséges Magyarország 2021–2027 című ágazati stratégia emberi erőforrásokat taglaló része is leírja ezt a kritikus helyzetet, amelyre kormányzati megoldást kell találni – tette hozzá –, hiszen ápolók, szakdolgozók nélkül nem lehet egészségügyi intézményeket működtetni.
A koncepciót elküldték az emberi erőforrások miniszterének, a belügyminiszternek és az országos kórház-főigazgatónak is. A szakdolgozói bérrendezés ütemezését és mértékét az új orvosi bértáblával összhangban alakították ki. Balogh Zoltán szerint a háromszakaszos béremelés első fázisának dátuma 2021. június elseje lehetne. Ez a Semmelweis-nap, ekkorra szeretnék előrehozni a 2022. január elsejére tervezett béremelést, amellyel átlagosan 21 százalékkal kapnának többet a szakápolók.
Az első bértáblajavaslat szerint egy kezdő szakdolgozó fizetése bruttó 264 ezer forint lenne a jelenlegi 202 ezer forint helyett, egy negyven éve a pályán lévő, több végzettséggel rendelkező szakdolgozó pedig bruttó 685 ezer forintot keresne a jelenlegi 645 ezer forint helyett.
A MESZK azt is kéri, hogy az orvosi bérek rendezésében alkalmazott pótlékok mértékével arányos szakdolgozói pótlékokat vezessenek be. Ilyen lehetne az 50-70 ezer forintos szakképzési pótlék vagy a 100 ezer forintos tudományos fokozati pótlék. További részletek a cikkben