A Magyarországon hatályos szabadalmi oltalom 34 százaléka a gyógyszeriparhoz köthető.
A Magyarországon hatályos szabadalmak száma tavaly év végén 33 566 volt, 5 százalékkal több, mint egy évvel korábban – közölte a Világgazdasággal a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH). Ezen belül a hazánkra hatályosított európai szabadalmak száma 7 százalékkal, 31 870-re emelkedett, eközben pedig a nemzeti úton megadott szabadalmak száma 2209-ről 1696-ra csökkent.
A Magyarországon hatályos, 33 ezret meghaladó számú szabadalmi oltalom 34 százaléka a gyógyszeriparhoz köthető, ez megelőzi az egyéb berendezés és a műszerek (11, illetve 9 százalék) kategóriáját. Az öt legnépszerűbb technológiai terület adta a szabadalmak 70 százalékát - írta a lap. Az itthon hatályos szabadalmak jogosultjainak 97 százaléka külföldi: 24 százalékuk amerikai, 19 százalékuk német, megelőzve a svájci (7), francia (6), japán (5) és olasz (5) székhelyű jogosultakat.
Ezek az arányok összhangban vannak a gazdaság szerkezeti adottságaival, a hazánkba irányuló importáru-forgalommal és a külföldi működőtőke-beáramlással. A legtöbb Magyarországon hatályos szabadalommal a Qualcomm, az Ericsson, a Philip Morris, a BASF, a Novartis, az LG, az Apple, a Huawei, a Bayer és a Hoffmann-La Roche rendelkezik. A nemzeti úton megadott szabadalmi oltalommal legnagyobb számban rendelkező három jogosult a Bayer csoport tagjai mellett a Richter Gedeon (53) és az Egis (41) volt. A hazai székhelyű jogosultak közül a legtöbb Magyarországon hatályosított európai szabadalommal a Richter és az Egis mellett a Pécsi Tudományegyetem rendelkezett 2020-ban - írták.