Január 31-ig összesen 50 millió vény adatait küldték fel az elektronikus térbe, amelyek 60 százaléka az orvosoktól érkezett.
A hajdúszoboszlói Béke Hotel adott otthont a márciusban megrendezett háromnapos XXIII. Gyógyszertár-működtetés Konferenciának. A résztvevők itt tekintették át a gyógyszerészet legfontosabb kérdéseit. A programokat élénk szakmai érdeklődés kísérte - írja a hamisitasellen.hu weboldal.
Az első nap a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége Közgyűlésével kezdődött. A délutáni szakmai továbbképző program előadásainak központi témája az onkológia volt. Ennek megfelelően dr. Vecsernyés Miklós, a DEOEC dékánja a testnedvekben előforduló tumormarkerek típusairól, értelmezésükről, alkalmazásuk előnyeiről és hátrányairól beszélt.
Prof. dr. Halmos Gábor egyetemi tanár a daganatos megbetegedésekben alkalmazott modern, célzott terápiákat ismertette, külön kitérve a HER-2 pozitív elváltozásokra, illetve a nem is olyan távoli jövőben bevethető, az ezen elváltozások megelőzését szolgáló vakcinációra.
Dr. Oláh Gábor egyetemi tanársegéd a daganatos megbetegedések kapcsán az őssejtek különleges szerepéről beszélt, illetve azt a felismerést osztotta meg a résztvevőkkel, hogy a rákos sejtek a mennyiségüktől függően reagálnak az egyes terápiákra. Az előadó szerint a gyógyszerészek a prevencióban és a korai diagnózisban játszhatnak kulcsszerepet.
A délután második blokkjában a patikai humánerőforrás-helyzet, és ezen belül a generációváltás problematikája került terítékre.
Dr. Takács Gézáné a gyógyszertárban sokszor egymás mellett dolgozó generációk jellemzőit ismertette. Mint elhangzott, az egyes korosztályok máshogy látják saját szerepüket, maguk és munkahelyük viszonyát, eltérőek náluk a döntéshozatali mechanizmusok. A patikavezetőnek ennek ismeretében kell bevonzania és megtartania őket.
A rendezvény középső napjának délelőttje az E-egészségügy jegyében telt.
Dr. Biczó Ágota, az újpesti Pharma Patika szakgyógyszerésze az e-recept bevezetésének gyógyszertári tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel. Mint megtudtuk, január 31-ig Magyarországon összesen 50 millió vény adatait küldték fel az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe, amelyek 60 százaléka az orvosoktól érkezett.
Az elhangzottakhoz – meghívott vendégként – dr. Bertalan Lóránt, az AEEK szakértője is hozzászólt, illetve válaszolt a hallgatóság kérdéseire. A téma forró voltát mutatja, hogy az előadásokat intenzív érdeklődés, számos hozzászólás és élénk vita övezte.
A délután első, szakmapolitikai blokkjában dr. Mike László országos tiszti főgyógyszerész számolt be az OGYÉI által a közforgalmú gyógyszerészek körében végzett kérdőíves felmérés eredményeiről, illetve arról, hogy a hatóság a többség véleményével és igényeivel összhangban hogyan kívánja újraszabályozni többek között a patikai nyilvántartások, a magisztrális alapanyagok bevizsgálása, az ügyelet és készenlét, valamint a patikaellenőrzések rendszerét.
Dr. Kovács Erzsébet, a debreceni Kenézy Gyógyszertár szakgyógyszerésze úgy látja, hogy az alapellátásban – a háziorvosi praxisok számának csökkenésével – mind nagyobb szükség lesz a gyógyszerészek egyre jelentősebb szerepvállalására. Az előadó szerint a patika egy konzultációs térré válhat, amelyben a gyógyszerészek a képzettségükhöz mérten növelhetik kompetenciáikat.
Kertész Balázs, a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Intézet tulajdonosa, ügyvezető igazgatója egy, a lakosság és a háziorvosok digitális tájékozódását felmérő kutatás eredményeit osztotta meg a résztvevőkkel. Mint kiderült, az egészségügyi információszerzés 65 százalékban internetes keresőkön keresztül történik. A lakosság szinte minden forrást hitelesnek tart, az orvosok viszont alábecsülik az internet jelentőségét. A szakember szerint a compliance nagyban növelhető az egészségügyi szakember által ajánlott, hiteles online tartalmak révén.
Dr. Ilku Lívia, a HENT Gyógyszerhamisítás Elleni Munkacsoportjának vezetője az egyedi gyógyszer-azonosítás bevezetésének aktualitásairól referált. Ma már tudjuk, hogy a rendszer informatikai szolgáltatója az Arvato nevű cég lesz, illetve, hogy az identifikációs számok csomagoláson való feltüntetése sok esetben a dobozméretek megváltozásával is jár majd, ami a betegekben zavart, a nagy- és kiskereskedőknél pedig raktározási problémákat okozhat.
További részletek a weboldalon.