Az UVA és az UVB is veszélyes a bőrre. Káros elváltozásokat okoznak a bőrben. Mégpedig úgy – magyarázta
Battyáni Zita egysetemi docens osztályvezető főorvos -, hogy a bőr legalsó rétegében, a sejtmagba jutva a genetikai anyagot és a kötőszöveti rostokat károsítják. Ezt a szervezet képes kijavítani, de ha valakinek öröklött hajlama van rá, olyan a bőrtípusa, vagy túl sokszor teszi ki a bőrét és ezzel a sejtmagokat ennek a sugárzásnak, az beteg lehet – írja a Vasárnap Reggel cikke nyomán a
vg.hu portálja.
A bőrünk nem felejt, vagyis látszólag regenerálódik, a fénykárosodások mégis összegződnek benne: néhány év múlva mély ráncok és esetleg bőrdaganatok jelenhetnek meg. Az UVA mélyebbre jut, így elsősorban ez felelős s bőr öregedésért, a rostok károsodásáért, de mára igazolták, hogy a melanoma (festéktartalmú sejtek rosszindulatú burjánzása) kialakulásában is ez az elsődleges kiváltó ok a genetikai tényezők mellett. Az UVB főleg az egyéb bőrdaganatok kialakulásáért felelős.
Az elmúlt harminc év tapasztalatai szerint tízévente megduplázódik a bőrrákosok száma Magyarországon is, ami összefügg a túlzásba vitt napozással éppúgy, mint a napfény egyre károsabb sugaraival, de az elterjedt szoláriumozással is. A napégés tehát a legnagyobb veszély, rövid távon szeplőket, barna foltokat okoz. Hosszú távon értágulatok és ráncok keletkeznek tőle a bőrön, de életveszélyes következménye is lehet.