• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hat sejt az élet

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Tizenegy évvel Clinton és Tony Blair diadalmas bejelentése után az emberi géntérkép gyümölcse kezd beérni.

A kezdeti lelkesedést előbb kiábrándulásszerű csalódás követte, ám ezt lassan felváltja a bizakodás - legalábbis a rákgyógyászatban. A személyre szabott genetikai alapú terápiák gyorsuló ütemben terjednek világszerte, és hazánkban is megkezdődött valami, aminek remélhetően egyre több daganatos beteg köszönhet hosszú, viszonylagos egészségben töltött éveket.

Egy teljesen új szemléletű kezelési stratégiáról van szó, Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének vezetője megfogalmazásával élve ez még nem valódi génterápia, inkább az „elromlott", mutáns gének, génhálózatok szervezetbeli „lecsendesítése".

Amerikában egyre többet beszélnek arról, hogy a szövetminták genetikai tulajdonságait megállapító szakembernek az onkológiai teamben a helye. Idehaza a közfinanszírozású egészségügyi hálózatban a patológián belül öt nagy egyetemi intézet és az Országos Onkológiai Intézet rendelkezik alkalmas laboratóriummal, ahol a legfontosabb génekre megfelelő szövetmintából képesek elvégezni a teszteket. Igaz, a vizsgálatok finanszírozása a szoros anyagi keret miatt bizonytalan. Ha a pénz elfogy, a patológusok persze akkor is elvégzik a teszteket, csak ez messze nem ideális módszer.

Mint Kulka Janina egyetemi tanár, a Magyar Patológusok Társaságának elnöke elmondta, ehhez a tevékenységhez újfajta, akár a gyógyszer alkalmazásához kapcsolt finanszírozási modell kéne.

- Az alapkutatás rohamléptekben tör át a kórházi gyakorlatba, de erre a szakma és a finanszírozási rendszere még nincs felkészülve.

A mindennapi gyakorlatban automatikusan, meghatározott algoritmus alapján a patológiai vizsgálattal egy időben csak a mellrák HER2 gén termékének, a Her2 fehérjének a fokozott termelődését vizsgáljuk, a többi daganat esetében az onkológusnak kell kezdeményeznie a vizsgálatokat - tájékoztat a professzor asszony.

Hogy a rászoruló szövetminták hány százaléka kerül megfelelő kezekbe, erre a megkérdezett szakemberek nem tudtak megnyugtató választ adni.