• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hatékonyabb lehet a szűrés vidéken is

Lapszemle Forrás: kisalföld.hu

A Mosonmagyaróvári járásban az országos átlagnál is rosszabbak a statisztikák.

Mobil kolposzkópot adományoztak a Moson Megyei Nők szervezésében a térség önkormányzatai és vállalkozói támogatásával a mosonmagyaróvári Karolina Kórház nőgyógyászati osztályának. Magyarországon évente ezer-ezerkétszáz új méhnyakrákdaganatot fedeznek fel, a betegek mintegy fele hal bele. Az európai uniós országok átlagának mintegy háromszorosa a halálozási kockázat ennél a nőgyógyászati daganattípusnál hazánkban, holott időben kiszűrve senkinek sem szabadna az életét vesztenie. A Mosonmagyaróvári járásban az országos átlagnál is rosszabbak a statisztikák. Ezt erősítette meg dr. Balogh Elek, a mosonmagyaróvári Karolina Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának vezetője is, akit a helyzet orvoslásáról is kérdezünk – írja a Kisalföld Napilap cikke nyomán a kisalföld.hu portálja.

Az általános egészségügyi kultúra alacsony színvonala miatt is kedvezőtlenek a méhnyakrák-statisztika mutatói. Javítana a helyzeten, ha az egészségügy hatékonyságát több forrással támogatnák. Az egyén egészségtudatos életvezetésére lenne szükség. A szűréseken való megjelenést ösztönözni lehetne azáltal, hogy az OEP-befizetéseknél kedvezményt lehetne kapni, vagy éppen aki nem vesz részt azon, azt szankcionálnák. Gazdasági szempontból is olcsóbb egy szűrés, mint egy rákos betegség gyógyítása, az egyéni tragédiákról nem is beszélve – osztotta meg véleményét az osztályvezető főorvos.

Örömhír a Mosonmagyaróvár környékén élő hölgyek számára, hogy a méhnyakrákszűrés hatékonyságának növelésére a napokban a Karolina Kórház nőgyógyászata egy mobil kolposzkóppal gazdagodott. Az orvosi eszközt a Moson Megyei Nők Egyesülete és az Egészségfejlesztési Iroda által nemrég szervezett női egészségnapokon adták át. A hétszázezer forintos kolposzkóp megvásárlását több térségi önkormányzat és vállalkozás is támogatta.

A méhnyakrákszűrés egy optikai nagyítóval, azaz kolposzkóppal és citológiai mintavétellel történik, amihez szükség szerint a HPV-vírus egyéb módszerrel való vizsgálata is társul. Kolposzkóppal olyan elváltozásokat vehetünk észre, amik szabad szemmel nem láthatók. Ezt a nagyítórendszert eddig csak a kórházban tudtuk a vizsgálatokhoz használni. A most kapott mobil berendezést azonban a vidéki, kiszállásos szűrésekre is magunkkal tudjuk vinni – tette hozzá a szakember.

Ratkay Katalin elnök szerint rekordszámú, háromszáz látogató vett részt a szűréseken, tanácsadásokon. A civil szervezet tíz év alatt mintegy tízmillió forint adományt gyűjtött és koordinált, melyből jelentős összegben segítették a mosonmagyaróvári kórház különböző osztályainak eszközbeszerzéseit.