A Belügyminisztérium egy szakmai irányelvet dolgozott ki azért, hogy jelentősen csökkentse a dohányosok számát.
A dohányzásról való leszokást támogatja a Belügyminisztérium most megjelent három évre szóló egészségügyi szakmai irányelve. A cél az, hogy Magyarországon öt évente mintegy 5 százalékkal csökkenjen a dohányzók aránya, írja az economx.hu.
A program keretében létrehoznak többek között egy ingyenesen és országosan elérhető leszokást segítő telefonos tanácsadást, mely a nap 24 órájában várja a leszokásra motiváltakat. Lesz csoportos és egyéni leszokást támogató tanácsadás és hangsúlyt kaptak a tanulmányban a nikotinpótló terápiák (NPT) is.
Sokan akarnak leszokni
Azoknak a dohányosoknak az aránya, akik letették a cigit átlagosan 4 százalékkal emelkedett 2000-hez képest. Az is látszik, hogy az elmúlt csaknem húsz évben nőtt a leszokás iránti érdeklődés Magyarországon:
2019-ben a 18 év feletti dohányosok több mint fele (54 százalék) már megpróbált leszokni. 2000-ben ez az arány még csak 47 százalék volt.
A dohányzást abbahagyók elsősorban saját egészségük védelme miatt szokott le a dohányzásról. A válaszadók egynegyede pedig a cigaretta ára miatt döntött úgy, hogy abbahagyja a dohányzást.
A megkérdezés pillanatában a dohányzók harmada válaszolta azt, hogy szeretne leszokni. A 35-64 évesek leszokási hajlandósága a legmagasabb (60 százalék), feltételezhetően azért, mert ebben az életkorban válnak nyilvánvalóvá a rendszeres dohányzás egészségkárosító hatásai.
Olyan segítséget ajánlanak, ami eddig nem volt
A megkérdezettek döntő többsége 78 százaléka nem vett, illetve nem venne igénybe segítséget a leszokáshoz, 18 százalék viszont igényli ehhez a külső támogatást. Ezek az adatok pedig arra utalnak, hogy a dohányzók arányának további csökkenéséhez nagyobb hangsúlyt kell fektetni a dohányosok megszólítására, tájékoztatására és a velük való foglalkozásra az egészségügyi ellátás keretében, írja az economx.hu.