Előírás, mégis kevesen jelentkeznek ki a magyar egészségbiztosírási rendszerből.
Akár bírságot is kaphat, aki külföldön él, dolgozik, mégsem jelentkezik ki a magyar egészségbiztosítási rendszerből. A szabály 2009 óta él, ám azóta összesen alig valamivel több mint 262 ezren jártak el a törvény szerint, miközben becslések szerint is legalább félmillió magyar lakik tartósan más országban – tudta meg a Magyar Idők.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a jogszabály 2009-es hatályba lépése óta összesen 262 ezren jelentették be az adóhatóságnak, hogy külföldön fizetnek egészségbiztosítást, és adták vissza arra az időre magyar tajkártyájukat. A legkevesebben, alig tízezren 2010-ben, a legtöbben, 65 500-an tavalyelőtt jelentkeztek ki, illetve vissza a magyar tb-rendszerbe a külföldön élő magyarok közül. Az utóbbiak száma 2010-ben még csak 1383 volt, 2015-ben viszont már 7399-en kérték tajszámuk aktiválását.
A bejelentést elvileg a külföldi munkavégzés kezdetétől számított 15 napon belül meg kell tenni, különben akár mulasztási bírságot is kiszabhatnak a renitensre. Aki pedig úgy vesz igénybe itthon egészségügyi ellátást, hogy közben másutt él, dolgozik, és emiatt nem is érvényes a magyar biztosítása, azon az ellátás költségét is behajthatják. Persze csak ha nincs állandó magyarországi lakcíme, márpedig nagyon sok külföldön élő magyar ezt a kiskaput hagyja nyitva, és bár nem él itthon, valamelyik rokonánál, barátjánál van bejelentve, így továbbra is hazajár, ha orvosi ellátásra van szüksége.